Ella Fitzgerald Kimdir Neden Logo Oldu

Ella Fitzgerald’in yaş günü 25 Nisan. Bizler de sizler için Ella Fitzgerald kimdir, biyografisi yani hayatı hakkında bilgiler aktaralım istedik. İşte Ella Fitzgerald Hakkında Bilgiler:

Fitzgerald, Ella (d. 25 Nisan 1918, New­port News, Virginia, ABD – 15 Haziran 1996), ses alanının genişliği ve sesinin az rastlanan yumuşak­lığıyla dünya çapında ün kazanmış şarkıcıdır. Geliştirdiği üslup 1950’ler ve 1960’larda çok taklit edilmiştir.

ella-fitzgerald1935’te Chick Webb Orkestrası’nda çalış­maya başlayan Fitzgerald, 1940’larda tek kişilik bir kabare gösterisi hazırladı. 1950’lerde menajerliğini üstlenen caz em­prezaryosu Norman Granz’ın daha nitelikli şarkılar ve müzikçiler sağlaması Fitzgerald’ in başarısını büyük ölçüde artırdı. Fitzge­rald çok verimli bir sanatçıydı; uzun yıllar Granz’m Jazz at the Philharmonie adlı toplu­luğunun yıldızı oldu. Aynı zamanda, plakları en çok satan şarkıcılardan biriydi. 1956-67 arasında doldurduğu 19 plaktan oluşan “şarkı kitapları” dizisiyle Richard Rodgers, Cole Porter, George Gershwin. Duke El­lington, Jerome Kern, Irving Berlin ve Johnny Mercer’ın bestelediği 250’ye yakın şarkıyı gelecek kuşaklara aktardı. Diksiyo­nunun yetkinliğine karşın, sözcükleri yorumlayışı ön çalışmalardan çok, sezgiye dayanır.

Fitzgerald’ın, şarkıcının anlamsız heceler söyleyerek bir trompet ya da saksofon gibi doğaçlama yaptığı scat tekniğini kullanış biçimi, erkek ve kadın birçok caz şarkıcısı tarafından taklit edilmiştir. Fitzgerald’ın Ella In Berlin gibi başarılı konser kayıtla­rında, modern bir caz kornocusunun scat’ı dönüştürülmüş becerisi ve düş gücü görülür.

Ella Fitzgerald Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.