Elif Şafak Kimdir

Günümüz yazarların en ünlülerinden olan Elif Şafak’ın kim olduğunu merak edenler yazımızı takip etmeliler.

Elif Şafak; 25 ekim 1971 tarihinde Strazburg’da dünyaya gelmiştir. Diplomat babanın kızı olan Şafak; doğduktan kısa bir süre sonra annesi ile babasının boşanmasına şahit olmuştur. İlkokul eğitimi Madrid’de lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesinde almıştır. Üniversiteyi ise ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünde okumuştur. Yine ODTÜ’de Kadın Çalışmaları bölümünde yyüksek lisan yapmıştır.

Yüksek Lisans tezini hazırladığı kadın ve mistisizm konularına merak salmıştır. Ayrıca hazırladığı çalışmayla ödül almıştır. yapan Elif Şafak bu konuda ödül almıştır. İlk öykü kitabı; Kem Gözlere Anadolu ilk romanı ise Pinhan’dır.

İstanbul Bilgi Ünv. öğretmenlik yapmıştır. 2000 senesinde kaleme aldığı Mahrem isimli romanı ödüle layık görülmüştür. 2005 yılında Zaman gazetesine girmiş ve burada 4 sene yazar olarak çalışmıştır.

2005 yılında Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Eyüp Can Sağlık ile Almanya’da dünya evine girmiştir 2006 yılında Şehrazat adını verdiği kızını, 2008 yılında Emir Zahiri doğurmuştur. 2009 mart tarihinde kaleme aldığı Aşk adlı romanı büyük ses getirmiş pek çok kez basıma girmiştir.

Elif Şafak’ın Eserleri İse Şunlardır;

– Kem Gözlere Anadolu
– Pinhan
– Şehrin Aynaları
– Mahrem
– Bit Palas
– Araf
– Beşpeşe
– Med Cezir
– Baba ve Piç
– Siyah Süt
– Aşk
– Kâğıt Helva
– Firarperest
– İskender
– Şemspare
– Ustam ve Ben

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.