Elektroskop Nedir Özellikleri Nelerdir

Elektroskobun ne olduğunu ve özelliklerini merak edenler mutlaka yazımızı okumalılar.

Elektroskop; Bir cismin elektrikle yüklü olup olmadığını ölçen alettir. Cisim elektrikle yüklü ise bu yükün türünü de yine bu alet belirlemektedir. Basit bir şekilde yapılanan bu aletin üst  kısmında metal bir topuz, altı kısmında ise metal yapraklar yer almaktadır. Topuzla yapraklar arasında yüklerin geçmesine yardımcı olan iletken çubuklarda bulunmaktadır. Bir cismin elektrik yüklü olup olmadığı bahsi geçen yaprakların açık veya kapalı olmasıyla fark edilir. Yük taşımayan bir elektroskopta yapraklar kapalı olacaktır.

Elektroskop elektrik ile yüklü ise topuzu ve yapraklarında da aynı tür yükler mevcut olur. Fakat aynı yükler birbirlerini itme yönünde kuvvet uygular. Bu nedenle yapraklar açık olarak görülür. Ancak bahsi geçen yükler az ise elektroskopta yapraklar kapalıya yakın olarak görülür.

Elektroskop sayesinde bir cismin yüklerini tespit etmek amacıyla  + veya – yükler yüklenir. Bu cisim elektroskopa yaklaştırılır. Yüklerin yaprakları açılır ise yükler aynıdır. Açılmaz ise farklıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.