Elektronik kimlik kartları ne zaman çıkacak 2013

Basında akıllı kimlik kartı olarak dile getirilen Elektronik kimlik kartları nihayet çıkıyor.e-Kimlik 2013’ün yatırım programına girdi. Peki Elektronik kimlik kartları ne zaman çıkacak ? Nüfus kâğıtlarının dönüşümü 2013’te tamamlanmış olacak.

elektronik kimlik kartları

Pilot uygulaması Bolu’da yapılan ve başarılı olan yeni tip nüfus kâğıtları 2013’ün yatırım programına alındı. Programda “Gelecek yıl tamamlanacak” ifadesi dikkat çekti.

Bir süredir hazırlıkları süren ve TÜBİTAK tarafından hazırlanan polikarbon yeni kimlik kartları,sistemde mevcut nüfus kâğıtlarının yerini alacak. Üzerinde çip bulunacak olan kartlar, sadece nüfus bilgilerini içermekle sınırlı kalmayacak. Aynı kimlik kartı, devlet işlerinde, sağlıkhizmetlerinde, yüksek öğretimde, finans işlerinde ve adli işlemlerde de kullanılacak.

Kartın altyapısı için de milli işletim sistemi kullanılacak. İçinde yer alan çipte, e-Kimlik ve e-İmza bilgileri de yer alacak. Yenilenmesi çalışmaları süren ehliyetlerin de e-Kimlik’e dahil edilebilmesi konusu ise henüz araştırma aşamasında. Bu gerçekleşirse ehliyet taşımaya da gerek kalmayacak.

Akıllı kimlik kartları ne zaman çıkıyor, Elektronik kimlik kartları çıktı mı ne zaman verilecek 2013

2012 2013

8 yorum

  1. akıllı kimlik kartları hakkında bilgi almak istiyorum ısparta ili şarkikaraağaç ilçesinde yaşıyorum akıllı kimlik kartına ne zaman kavuşacağım ücreti ne olacak…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.