Elektrik Enerjisinin Yararları Ve Zararları Nelerdir

Elektrik enerjisinin faydaları ve zararlarını kısaca ele alacağız.

Elektrik enerjisi; insanların ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olan araçlardan biridir. Elektrik enerjisi sayesinde pek çok teknolojik alet icat edilmiş ve insanlığın yararına sunulmuştur.

Elektrik enerjisi farklı enerji türlerine kaynak sağlar. Çünkü elektrik enerjisi diğer enerji türlerine göre oldukça uzak yerlere iletilmesi kolay olduğu için en yaygın enerji türüdür. Aynı zamanda elektrik enerjisi oldukça verimli, farklı enerji türüne dönüştürülen bir enerji türüdür. Elektrik enerjisinin bir diğer faydası ise bir enerji türüne dönüştürülürken çok farklı bir enerji türünüde açığa çıkarabilmesidir.

Elektrik enerjisinin faydalarından bir diğeri ise sayısız pek çok birime bölünebilmesidir.

Elektrik enerjisinin pek çok faydasının yanı sıra zararları da elbette vardır. Bu zararlardan başlıcası elektrik enerjisinin muhafaza edilemeyen bir enerji türü olması gelir. Çünkü elektrik enerjisi üretilmesiyle beraber hemen kullanılması mecbur olan bir enerjidir. Bu sebeple elektrik enerjisinin üretim ile tüketim arasında sürekli bir ilişki kurulmalıdır. Yine elektrik enerjisi üretim aşamasında bir aksaklık meydana gelmesi durumunda tüm vatandaşların yaşamsal faaliyetleri durur. Bundan dolayı, elektrik enerjisinin üretimi daima kesintisiz devam etmelidir. Tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak bu sistemin işleyişi açısından yedek sistemler bulundurmaları mecburdur.

Elektrik enerjisinin bir diğer zararı üretiminin zorluğunun yanı sıra aynı zamanda dağıtımının büyük emek ve maliyet gerektirmesidir. Mesela; bir yağ fabrikası ürettiği ürünlerini halka iletmek için normal ulaşım yollarını kullanır, büyük masraflar gerekmez. Ancak elektrik enerjisini üreten kurumlar bu enerjiyi yüksek maliyetlerle ve özel projeler sayesinde tüketici ancak ulaştırabilir.

4 yorum

    • Beril bence sen aklını oynatmış olmalısın çünkü zararlarda vardır.Mesela bizim ailemizle ilişkimizi kesiyor.Artik herkes internete bağlanmış televizyona bağlanmıştır .Bu zararlarından değil midir sence

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.