Eksik Baskınlık Nedir

Eksik baskınlık konu anlatımı, eksik baskınlık nedir kısaca konusunda bilgi vermek amacıyla sizlere bilgi vereceğiz.

Belirli bir çiftleşme ve üreme döneminde döle her iki tarafında genleri verilir. Her iki taraftanda alınan bu genler iki taraflı lokuslar üzerinde etkilidir ve bu genler genin hangi tarafa daha çok benzerlik göstereceğini belirlemektedir. İşte bu duruma baskınlık ya da dominantlık adı verilir.

Baskınlık durumunda bir taraf daha baskın olur ve meydana gelen dölde onun özellikleri daha baskın görülür. Diğer tarafın ise yeni meydana gelen dölde daha az görülmektedir. Bir dölde özellikleri daha az görülen gene ise eksik baskınlık adı verilir.

A ve B olmak üzere iki gen vardır. Bu iki canlının genotipi AA, BB, AB olmak üzere üç farklı şekilde meydana gelir. AA ve BB genotiplerinin fenatipleri farklı olduğunda AB genotipine sahip olurlar ve AA gibi olursa bu aşamada A baskın B ise çekinik gen özelliği taşır. Aynı durumda AB genotipi olan bir canlının fenotipi BB gibi ise bu aşamada da B baskın iken A çekinik gen özelliği taşır.

Eksik Baskınlık Nedir Hangi Canlılarda Görülür Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.