Ekosistemde Canlıları Etkileyen Abiyotik Faktörler Nelerdir

Canlıların hayatlarının belli dönemlerini direkt veya direkt olmayan yollarla etkileyen nedenlere abiyotik faktörler denir.

Bu abiyotik faktörler şunlardır;

İklim; Sıcaklık, yağış ve kuraklık gibi durumlar iklimin yapıtaşlarıdır. Bu özellikler canlı hayatını büyük oranda etkiler. Bu nedenle sıcaklık canlıların dağılışı, yaşam mekanlarını etkiler. Çünkü her canlı, yaşamını devam ettirebilmek için sıcaklıkları değişik bazı yerlerde hayat sürerler. Bu sayede ekosistem meydana gelir.

Sıcaklık; Sıcaklık canlıların dağılımında önemli faktördür. Mesela; ekvator bölgelerindeki amazon ormanları gibi birçok orman sıcaklıktan dolayı oluşum göstermiştir.
Ayrıca toprak pek çok canlınan yaşam alanı sayılır.

Su; Canlıların en önemli yaşam kaynağıdır. Canlılar hayatlarını devam ettirebilmek için su kaynaklarına yakın yerlerde ev kurarlar. Canlıların suya olan hayati gereksinimi vücutlarının büyük oranının su olmasından bellidir.

PH Dereceleri; Canlının hayatlarına devam edebilmesi için hem enzimlerinin hem organsal yapısının muhafaza edilebilecek seviyede olması gerekir. Ancak bu sağlanamaz ise canlı hayatı sona erer. Bundan dolayı ki canlılar ph dereceleri kendilerine uygun ortamlarda hayatlarını sürdürürler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.