Ekosistem Nedir

Fen bilgisi dersinin ana konularından biri olan ekosistemin ne olduğunu sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Ekosistem; Bir bölge içerisinde bulunan canlı ve cansız varlıkların oluşturdukları sisteme verilen addır. Ekosistem bir besin zincirini de ifade edenn döngüdür. Ekosistem bir sistemi anlatır buna ek olarak sistemin döngüsünü de ifade eder.

Ekosistem; Belirli bir alanda bulunan canlılar ile etraflarında bulunan cansız çevrelerinin karşılıklı ilişkileri ile gelişen ve devamlı süregelen ekolojik sistemlere denir.

Biz insanlar belli bir ekosistem içinde bulunuruz. Yani bizler ekosistemin bir parçasıyız. Ait olduğumuz ekosistemden çıkmamız durumunda sistemde bir eksiklik, aksaklık ve bozukluk meydana gelir. Ekosistem içinde bulunan canlılar ekosisteme zarar verse de içinde kalmaay devam etmelidir. Yoksa düzen ve döngü bozulur. Çünkü ekosistemde bulunan canlıların illa ki bir yararı vardır.

Ekosisteme bir fabrika örnek gösterilebilir. Bir fabrikanun işlemesi için pek çok neden vardır. Fabrikanın çalışabilmesi için elektriğe, suya, hammaddeye, iş gücüne ayrıca fabrikadan çıkacak ürünlerin tüketilebilir olmasına, vatandaşça talep edilebilir olmasına gerek duyulur. Ekosistemde tam da bu şekilde işler.

Ekosistem; ekolojik çevrede bulunan canlı ve cansız varlıkların birbiri ile olan ilişkilerini araştırır, fayda zarar döngülerini inceler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.