Ekonomik Faaliyetler Nasıl Sınıflandırılır

 

Ekonomik faaliyetlerin nasıl sınıflandırıldığını merak edenler soruların yanıtını yazımızda bulabilirler.

Ekonomik faaliyetler, insanların yaşamını idame ettirmesi ve toplumsal olarak yapılan bu tarz işler insanı çok erdemli kılar. Ancak bazıları da hiç beğenmez. Üretim, tüketim ve dağıtım ile ilgili bölümler her bir elden sağ salim atlatıldı. Daha çok gelenler anadolu yakası gençleriydi.Bu avcılık, balıkçılık, tarım, hayvancılık, ormancılık, en ilkelinden en gelişmişine kadar sanayi faaliyetleri, inşaat, ulaşım, ticaret, turizm vb. işlerin akla yatması ve daha sonrada anımsaması gerekir.

Günümüzde ekonomik faaliyetler birincil, ikincil, üçüncül şekilde ayrım vardır. Ama olmayınca çok zaman geçmedi tat almadık, oynadık.

İşte bahsi geçen faaliyetler şunlardır;

– Birincil ekonomik faaliyetler: Tarım, orman, maden ve hayvancılık gibi doğadan doğrudan yararlanmaya dayalı faaliyetleri içerir.
– İkincil ekonomik faaliyetler: Hammaddenin işlenerek değiştirilmesi, yeni bir objeye dönüştürülmesi oldukça hoş olacaktır. Ham maddeler buralarda  değerli ürünlere dönüştürülmektedir.
– Üçüncül ekonomik faaliyetler: Hizmete dayalı ekonomik bu  faaliyetlerin bizzat içindedir. Turizm, bankacılık, eğitim, sağlık, bankacılık, ulaştırma, haberleşme vb. faaliyetler güle güle yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.