Ekonomik Faaliyet Sınıflandırması Nasıldır

İnsanların yaşamlarını sürdürmek için yapmış olduğu ekonomik faaliyetlerin sınıflandırmasının hangileri olduğunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Ekonomik faaliyetler; ülkelerin gelişme seviyelerini belirten durumlardır. Bu anlamda üç ana kategoride incelenir. Bunlar birincil, ikincil ve üçüncül ekonomik faaliyetlerdir.

– Birincil Ekonomik Faaliyetler; Tabiattan direk olarak verim elde edilen ve sanayiye hammade bulmak için çabalanan faaliyet türlerine denir. Bu hizmet verenler günden güne azalmaktadır. Bir ülkede birincil ekonomik faaliyetlerde çalışan kişilerin çok olması o ülkenin yeterince gelişmediğinin kanıtıdır.
Birincil ekonomik faaliyetlere örnek olarak ise; çiftçilik, ormancılık, hayvancılık, balıkçılık, madencilik, avcılık ve toplayıcılık meslekleri verilebilir.

– İkincil Ekonomik Faaliyetler; Bu tür ekonomik faaliyetler doğadan elde edilen hammaddelerden insanların kullanabileceği ürünlerin yine insanlar tarafından imal etme işlemlerine denir. İkincil ekonomik faaliyetlere örnek olarak; mobilyacı, dokuma, demirci, deri ve giyim sanayi, fırıncı, makine sanayi, kimya sanayi, besin sanayi, çimento sanayi, inşaat sektörü, cam imalatı, elektrikli alet imalatı, otomotiv sanayi, maden sanayi, seramik sanayi ve enerji üretimi şeklindeki üretim kolları verilebilir. Bir ülkede ikincil ekonomik faaliyetlerde çalışan sayısının çok olması o ülkenin gelişmekte olan bir ülke olduğuna kanıttır.

– Üçüncül Ekonomik Faaaliyetler; Bu tür ekonomik faaliyetler çoğunlukla hizmet ağırlıklı olan faaliyetlerdir. Bu tür faaliyetlere örnek olarak; bankacılık, turizm, muhasebe, eğitim, sağlık, pazarlama, ulaşım, ticaret, eğlence, iletişim, ticaret, eğlence, hukuk, güvenlik sektörleri örnek gösterilebilir. Bir ülke çalışan insanların bir çoğunun üçüncül ekonomik faaliyetlerde çalışıyor olması o ülkenin gelişmiş bir ülke olduğuna işarettir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.