Ekonomik Coğrafyanın Alt Dalları

Coğrafya biliminin bir çok alt dalı vardır ve dolayısıyla da bir çok kola ayrılır. Bu yazımızda sizlere alt dallardan birisi olan ekonomik coğrafyanın inceleme alanları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tarım Coğrafyası: Tarım faaliyetlerini, tarımı etkileyen; iklim arazi şekilleri, toprak, frenaj, doğal vejetasyon gibi faktörleri inceleyen ve tarıma bağlı olarak insanların yeryüzünde dağılışını irdeleyen alandır.

Sanayi Coğrafyası: Sanayi faktörleri inceleyen faktörler olan; ham maddeleri, enerji olanaklarını, pazar olanaklarını, ulaşım-taşıma, işçi, sermaye gibi faktörleri inceler ve bununla birlikte sanayi bölgelerinin dağılışını araştıran alandır.

Enerji Coğrafyası: Hidrolik, termik ve nükleer gibi enerji kaynaklarını, bu kaynakların dağılışını ve insan üzerindeki etkilerini inceleyen daldır.

Ulaşım Coğrafyası: Kara, hava ve deniz ulaşım olanaklarını inceler ve doğal etkenlerle ilişkisini açıklar.

Ticaret Coğrafyası: Ticaretin yeri ve önemi üzerinde dururken aynı zamanda önemi ticaret yollarını inceler ve üretim-tüketim merkezleri arasındaki bağı inceler.

Turizm Coğrafyası: Turizm alanında etkili olan faktörleri ve turizm faaliyetlerinin yeryüzünde dağılışını inceler.

Siyasi Coğrafya: Coğrafi konum açısından ülkelerin izleyebileceği ya da izlediği politikalar üzerinde incelemeler ve açıklamalar yapar.

 

Beşeri ve Ekonomik Coğrafyanın Bölümleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.