Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

Ekmeleddin ihsanoğlu kimdir hakkında bilgi kısaca

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli cumhurbaşkanlığı için gösterilen çatı adayı konusunda görüşmelerini tamamlayarak açıklama yaptılar.

Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 yılında Kahire’de doğmuştur. Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri konusunda birçok dilde ve birçok sayıda yayını, kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olan İhsanoğlu, okuldan mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik kariyerine başladı. Bu dönemde Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırmalar yaptı. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını bitirerek İngiltere’ye geçti. İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışma olarak bazı araştırmalar yürüttü.

Ekmeleddin İhsanoğlu, aldığı eğitim dolayısıyla İslam ve Batı kültürü konusunda oldukça donanımlı bir akademik kişiliğe sahip. 1984 yılında profesör olmasının ardından İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünü, İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü yaptı. Bunun yanında uluslararası alanlarda da görevler yürüttü ve UNESCO, Harvard Üniversitesi gibi platformlarda etkin görev aldı. Tüm bu çalışmalarından dolayı birçok ödül kazandı.

1 Ocak 2005’te İhsanoğlu, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri oldu ve örgütün seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri unvanını aldı. Ayrıca bu örgütteki konumu itibarıyla ilk Türk genel sekreter oldu. Buradaki görevini 2013 yılı sonunda İyad Medeni’ye devretti.

Devlet Üstün Hizmet Madalyasına layık görülen Ekmeleddin İhsanoğlu aynı zamanda evli ve 3 çocuk babası.

ekmeleddin_ihsanoglu_3_dinin_mabedleri_islam_sehirlerinde_bir_arada_yasamistir_h79954

Ekmeleddin İhsanoğlu Babası Kimdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.