Ek Kontenjanlar ne zaman Açıklanacak

Üniversite kayıtlarının başlamasının ardından şimdi sıra ek kontenjanlara geliyor. Uzmanlar herhangi bir yükseköğretim programına yerleşememiş olan adayları ek kontenjanları kaçırmamaları için uyarıyor.

Bu yıl yapılan yerleştirmelerde 38 bin programın kontenjanı açık kalmış durumda. Kayıt süresinin bitmesinin ardından kazandıkları bölümlere kayıt yaptırmayan bazı öğrenciler sebebi ile açık sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.

2015-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından boş kalan kontenjanların sayısı da ortaya çıktı. Buna göre içinde bulunduğumuz eğitim öğretim döneminde 18 bin 770 Lisans, 20 bin 019 da ön lisans olmak üzere 38 bin 789 boş kontenjan olduğu belirlendi.

Şu anda kayıt dönemi devam ederken bu kayıtlar 3-7 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek. Devlet üniversitelerine yapılacak olan e-kayıtlar ise 28 Temmuz- 5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Yaptığı ilk tercihlerde herhangi bir yükseköğretim programını kazanamayan adaylar ise ek kontenjanlardan faydalanabilecek. Ek kontenjan tercihleri 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. Uzmanlar açıkta kalan öğrencileri bu ikinci fırsattan yararlanmaları konusunda uyarıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.