Ek Ders Ücretleri Artıyor

Meb Müsteşarı Yusuf Tekin’den açıklama…

22 Ağustos Cuma günü Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesinde başlayan Özel Öğretim Kurumları Mevzuat Seminerinde selamlama konuşması yapan Meb Müsteşarı Yusuf Tekin daha sonra seminere katılanlardan gelen soruları yanıtladı.

Doğudaki öğretmen açığı ve Batıya tayin isteyen öğretmen sayısındaki fazlalık nedeniyle eğitim öğretimde sıkıntı yaşadıklarını ve bu sıkıntıların nasıl giderileceğine dair soruya cevap veren Müsteşar Yusuf Tekin; Üniversitelerde üniversite geliştirme ödeneğinin olduğunu , buna benzer şekilde Türkiye’yi Coğrafi yapı olarak bölmeden zor Şartlarda görev yapılan yerlerin tespit edilip o yerlere ait puanlamaların yapılacağını oradaki görev yapan öğretmenin ek dersinin farklı olarak verilebileceğini ve örneğin sekiz sene böyle bir yerde görev yapan öğretmene istediği bir yere tayin isteme hakkı getirmeye yönelik çalışmalarının olduğunu problemi bu şekil çözeceklerini beyan etti.

Yıllardır doğunun memurların sürüldüğü, kötü olayların yaşandığı bir yer olarak tanındığını söyleyen müsteşar Yusuf Tekin, artık doğunun da kalkınma vakti geldi. Yeni projelerimizden biri de öğretmenleri doğuda tutmak olacak. Öğretmenleri doğuda tutmak için onları cezbedecek yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan biri de öğretmenlerin maaşlarını arttırmak olacak. Öğretmenlerin ek ders ücretlerini Batıda çalışan öğretmenlere göre daha fazla vereceğiz. Yani doğuda çalışan öğretmenin maaşı daha fazla olacak. Böylece öğretmenler Doğu’yu daha cazip göreceği için buralarda kalmak isteyecek. Ayrıca bu maaş arttırımıyla Batı’da çalışan öğretmenleri de doğuya çekerek doğudaki öğretmen açığını batıdaki öğretmen fazlalığını kapatarak dengeli bir sistem kurmuş olacağız.

Ayrıca öğretmenlerin iller arası atamalarında yaşanan sıkıntılarına da değinen Yusuf Tekin geliştirdikleri bir başka projede sekiz yıl boyunca aynı yerde görev yapmış bir öğretmenin istediği yere tek tercihte gitmesini sağlayacağız dedi. Ayrıca hizmet puanı hesaplamasında Türkiye’nin zorlu coğrafyalarında çalışan öğretmenlere daha cömert davranılacağını söyleyen Yusuf Tekin önümüzdeki süreçte MEB’deki pek çok ezberin bozulacağını söyledi. mebpersonel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.