Ehliyet Sınav Sonuçları

KPSS’yle ilgili tartışmalar sıcaklığını korurken, bu defa da Motorlu Taşıtlar Sürücü Sınavı’nda skandal yaşandı. Cumartesi günü eski Bakan ehliyet sınav sonuçları Kürşad Tüzmen’in de girdiği ehliyet sınavının sorularının da çalındığı ortaya çıktı. Polis teknik takip yaparken, İstanbul’da sınava giren bir sürücü adayının cebinden cevap anahtarı çıktı.

sportstvccKamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki kopya skandalının yankıları devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Motorlu Taşıtlar Ehliyet Sınavı’nda da kopya çekildiği ortaya çıktı.
Cumartesi günü düzenlenen ve Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in de katıldığı sınavda Türkiye’nin birçok ilinden onlarca kişinin kopya çektiği belirlendi. ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS sınavının sorularının ardından, ehliyet sınavının sorularının da dışarıya sızdırıldığı anlaşıldı. Tüzmen’in de girdiği sınavın iptal edilmesi gündeme geldi.

Cebinden cevap anahtarı çıktı

Motorlu Taşıtlar Sürücü Sınavı’ndaki kopya skandalının bir örneği Avcılar da yaşandı. Ehliyet sınavına giren Kasım T. isimli gencin 5 dakika içerisinde 30 soruyu cevaplamasından şüphelenen salon görevlileri, Kazım T’yi inceleme altına aldı. Kasım T’yi izlemeye başlayan görevliler, sürücü adayının ceplerinden çıkarttığı kağıt parçalarının arasında bir şeyler aradığını fark etti. Bunun üzerine görevliler tarafından Kasım T’nin üzeri arandı. Kasım T.’nin cebinde bulunan kâğıtları inceleyen öğretmen A-B-C-D kitapçıklarının tüm yanıtlarının bulunduğu cevap anahtarlarını görünce şaşkına döndü. ’Bunları nasıl elde ettin’ sorusunu 30 haziran ehliyet sınav sonuçları yanıtsız bırakan genç, polis ekiplerine teslim edildi.

Sınavdan 2 saat önce almış

Polis tarafından sorgulan şüpheli Kasım T. “Avcılar Parseller Üniversite Mahallesi’nde bulunan sürücü kursuna devam ediyordum. Bu kursun sahibi Ercan Ö. sınavdan 2 saat önce bana tüm kitapçıkların cevap anahtarlarını verdi’ yanıtını verdi. Bunun üzerine Avcılar Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği dedektifleri kursun bulunduğu adrese giderek, kurs görevlisi Şengül K. isimli kadına patronlarının nerede olduğunu sordu. Şengül K. vasıtasıyla kursun sahibi Ercan Ö. işyerine çağrıldı ve kursta yapılan aramalarda ehliyet sınavına ait 17 adet cevap anahtarı bulundu. Polis, Ercan Ö., Şengül K. ve Kasım T.’yi gözaltına aldı. Gaziantep’te Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen sürücü belgesi sınavında da cep telefonlarına gelen mesajlarda cevap anahtarı bulunan 3 kişi gözaltına alındı. Hasan Ali Yücel Lisesi’nde sınava giren Müslim Karabudak, Adil Kasapseçkin İlköğretim Okulu’nda sınava giren Şehmuz Kurt ve Seyfettin Yüksek’in cep telefonlarına sınav sorularının cevap anahtarlarının geldiği belirlendi. Dikkatli sınav görevlilerinin gözünden kaçmayan kopya teşebbüsünde sessize aldıkları telefonlarıyla dışardan yanıtları almaya çalışan üç kişi gözaltına alındı.

Adana Nigahi Soykan İlköğretim Okulu’nda sınava giren Süleyman M. cep telefonuna gelen mesaj uyarı sesi yüzünden yakayı ele verdi. Sesi duyarak sıralar arasında dolaşmaya başlan sınav görevlisi Süleyman M’yi yanıtların yazdığı mesajı okurken yakaladı. Süleyman M. Polis tarafından gözaltına alındı. Bu arada sınavda kimlik belgelerinde tahrifat yaparak başkalarının yerine sınava girmeye çalışan 5 kişi yakalandı. İzmir’de 2 Gaziantep’te 2 ve Adana’da 1 sürücü adayının kimlik belgelerinden şüphelenen görevliler zanlıların başkalarının yerine sınava girdiğini belirledi. Sınav sahtekarları gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. Sınav sorularının sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiası üzerine soruşturmayı derinleştiren polis yetkilileri sınavın iptal edilip edilmeyeceğinin soruşturmanın ardından netlik kazanacağını belirtti.

Silgideki bluetooth’la haberleşiyorlardı

İstanbul’da kopya operasyonunun yapıldığı bir diğer ilçe de Kadıköy oldu. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarda ehliyet sınavında organize kopya çekileceği ihbarı yer aldı. İhbarın ardından Kadıköy Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri kopya çetesi konusunda bilgilendirildi. İddiaya göre eski bir ehliyet kursu eğitmeni olan Enver B. (45) üzerinde “Ehliyet kursu verilir” yazılı ilan afişlerle kendisine müracaat eden adaylara ilginç bir kopya tekniği sunuyordu. Enver B. ve suç ortağı olduğu iddia edilen Mustafa A. (32) ile Tacettin Y. sınava girecek adayların silgilerini simetrik bir şekilde kesip içlerine bluetooth kulaklıklar yerleştiriyor ve sınav esnasında adaylara cevapları bu kulaklıklar ile iletiyordu. Sınav salonuna giren adaylar, dışarıdan gelen cevaplar ile soruları yanıtlıyordu. Bu iddia üzerine harekete geçen polis ekipleri, sınav zamanında Kadıköy’de bazı okullara baskın düzenledi. Baskında silgi içerisine özenle saklanan bluetooth kulaklıkla kopya çekmeye çalışan beş kursiyeri gözaltına alındı. Organize kopya çetesi kuran Enver B., Mustafa A. ve Tacettin Y. de yakalandı. Gözaltına alınan zanlılar Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Şebekenin kopya verdiği sürücü adaylarından 2 bin TL para aldığı iddia edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.