Eğitimin Ülke Kalkınmasındaki Rolü

Eğitim sayesinde insanlar kişiliklerini ve karakterlerini sağlam ve bilgili bir şekilde oluştururlar. Bu nedenle eğitim hem bireyin gelişimi açısında hem de toplum açısında önemli bir unsurdur.

Eğitimin ülke kalkınmasındaki rolü de yadsınamayacak kadar fazladır. Eğer bir toplumu okumuş, eğitimli, kültürlü bireyler meydana getiriyorsa ya da toplumun büyük bir kısmı eğitimli ise ülke gelişir ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşır. Çünkü eğitimli olan bireyler çalışkan bireylerdir ve çalışkan olan bireyler de üretken olurlar ve ülkeleri için sürekli fikirler bu fikirler ışığında ürünler üretir.

Eğitim sayesinde ülkenin ihtiyacı olan mühendis, mimar, öğretmen, doktor ve daha sayamadığımız sayısız bir çok meslek dallarında uzman kişiler yetiştirilir ve bu kişiler de ülkeleri için çalışırlar ve böylelikle ülke gelişir ve bilim alanında çalışmalar yapar. Bu nedenle eğitim son derece önemli ve gerekli bir etmendir. O zaman bizler de eğitimimizi en iyi şekilde alıp ülkemize faydalı birer bireyler olmak için çabalamalıyız.

Eğitimin Ülke Kalkınmasındaki Rolü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.