Eğitimin Amaçları Nelerdir

İnsanlar doğdukları andan itibaren ailede eğitim görmeye başlarlar daha sonra uygun yaşa geldiklerinde okula giderek eğitim ve öğretim hayatına okulda devam ederler. Bu doğrultuda da eğitimin amaç ve işlevleri büyük önem taşır.

Amaçlar; eğitimi yönlendirirken aynı zamanda eğitim ve öğretim sürecinde uygulanacak olan etkinliklerin tasarlanıp şekillenmesinde etkili olur. Amaçlar doğrultusunda eğitim sistemi de şekillenir ve böylece etkinliklere de yol göstermiş olur.

Eğitimin en temel amacı; öncelikle topluma bireysel ve evrensel kültüre sahip olan, sağlıklı, düşünebilen, eleştiri ve muhakeme yetenekleri gelişmiş olan, ülkesini seven, görev ve sorumluluklarını bilen, Atatürk ilke ve inkılaplarının bilincinde olan bireyler yetiştirmektir.

Yukarıda saydığımız amaçların ardından ise “meslek” sahibi yapmak da eğitimin amacıdır. Her insanın hayalinde yer almak istediği bir meslek dalı vardır. O kişilerin bu meslek dallarında yer alabilmeleri için ise iyi bir eğitim almaları ve bu meslek dalının gerektirdiği sınavlardan başarılı olarak çıkmaları gerekmektedir. Bu nedenle de eğitimin insan hayatındaki rolü ve önemi oldukça büyüktür.

Eğitimin Amacı Konusunda Sizler İçin Hazırladığımız Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.