Eğitimde Özelleşmeye Doğru

Eğer gündemi takip eden biriyseniz, dershanelerle ilgili haberleri sürekli görüyor, duyuyorsunuzdur. Dershanelerin kapatılacağı haberleri bu aralar gündemi oldukça fazla meşgul etmeye başladı. Peki neden dershaneler kapatılmak isteniyor ya da öyle bir izlenim verilmek isteniyor. Bu konuyu farklı bir bakış açısıyla değerlendirelim.

Hükümet kanadından en yetkili ağızlar, dersanelerin kapatılacağını bunun yerine özel okulların açılmasını teşvik edeceklerini belirtiyorlar. Dershaneler günümüzde ne iş yapar ? Sınavlara hazırlık aşamasında ücret karşılığında öğrencileri sınava hazırlarlar. Bilgi eksikliğinin farkında olan ve tamamlamak isteyen adaylar dersaneler aracılığıyla bu eksikliği gidermeye çalışırlar. Dershaneler özel kurumlardır ve dileyen öğrenciler buralara giderler. Ayrıca, öğrencilerin devlet okullarında yeterli bilgi donanımını elde edemedikleri; ancak dershaneye giderek sınava tam anlamda hazırlanılabileceği fikri yerleşmiştir herkese. Buna istinaden devlet okullarında verilen eğitimin kalitesi sürekli olarak tartışılıp durmuştur. İşte tam da bu durum, hükümet tarafından kullanılarak eğitimde özelleştirmenin kapısı aralanıyor. Bu nasıl mı olacak ?

Ne diyor hükümet yetkilileri ? Dersaneleri kapatacağız, bunun yerine dershane sahiplerini özel okul açmaya teşvik edeceğiz. özel okul açacak şahıslara okul binası için arsa tahsisi bizzat devlet tarafından yapılacak. Özel okullar açıldıktan sonra öğrenciyi nasıl kendine çekecek ? Devlet bu noktada da el atıyor ve özel okul sahibine diyor ki :” özel okula gelmek isteyen ancak ekonomik durumu yetersiz olan öğrencilerin okul ücretinin bir kısmını biz vereceğiz .” Yani, özel okul açacak kişilere teşvik için her şey yapılıyor. Medyada “Dersaneler kapatılacak !” haberleri kol gezerken, birçok kimse madalyonun bu yüzünü görmüyor. Burada asıl, “Dershanelerin kapatılması” değil “Dershanelerin yerini alacak olan özel okul sistemi” tartışılmalı, gündeme getirilmelidir. Çünkü bu plan eğitimin özelleştirilmesine yönelik atılan sinsi bir adımdır.

Devlet Okulları Ne Olacak ?

Dershaneler özel okullara dönüştüğü zaman, bu okullara giden öğrenci ayrıca devlet okuluna gitmeyecek. Sonuç olarak dershane denen kurumlar ortadan kalkacak, öğrenci özel okulu ya da devlet okulunu seçecek. Devlet ilk etapta öğrencileri özel okula teşvik etmek için çeşitli girişimlerde bulunacak. Özel okullardaki öğrencilerin sınavlardaki başarıları görüldükçe, vatandaşa “Bakın görün, devlet okulları başarısız ancak özel okullar başarılı; çocuklarınızı özel okullara gönderin !” denilecek. Bu şekilde peyderpey eğitim özelleştirilecek. Ve bir zaman gelecek, devlet okullarının kapılarına zincir vurulacak.

Size göre eğitimin özelleşmesi doğru olabilir ancak biz eğitimin özelleşmesine şiddetle karşıyız. Bir milletin geleceğine şekil veren en temel unsur o milletin eğitim-öğretim sistemidir. Bizler geleceğimizi özel kurumların eline bırakamayız. Bunlar öylesine özel kurumlar olurlar ki, belirli bir siyasi anlayışın temsilciliğini yapar ve tek tip insan modeli yetiştirmeyi amaç edinebilirler. Şu anki dersanelerin önemli bir kısmının belirli bir kesimi temsil ettiği gibi. Bizler hiçbir kesime karşı değiliz, olamayız. Ancak, eğitim gibi ciddi bir müesseseyi özel tüzüklere bağlı kurumların eline bırakmak, tamamen yanlış bir uygulama olur.

eokul-meb.com

 

1 yorum

  1. bunun boyle olacağını bn 3 yıl önce tahmin ediyordum. aslında özelleşirse eğitime kalite gelir ama devlet eğitimin yuzde 49 unu ozelleştirmeli yuzde 51 i devletin olmalıki sistem kontrol altında olmalı.. devletin onlarca yıldır alamadığı kaliteyi özel bi kaç yılda başarırır. bunun en buyuk örneği karayolları calısmalarıdır az maliyet daha cok kaliteli iş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.