Eğitim-Sen üyeleri YÖK’ü protesto etti

Beyazıt’ta bazı öğrenci grupları ve Eğitim-Sen üyeleri YÖK’ü protesto etti.

Beyazıt Meydanı’nda toplanan Devrimci Öğrenci Birliği üyesi bir grup, pankart açıp YÖK aleyhine slogan attı.

Burada, grup adına basın açıklaması yapan Özlem Yıldız, YÖK’ün 12 Eylül’ün ardından kurulduğunu hatırlatarak, özerk, demokratik üniversite istediklerini söyledi.

Yıldız, ”Parasız, bilimsel, anadilde eğitim istiyoruz. İşçilere yapılan saldırılar, öğrencilere yapılan saldırılardan farklı değil. Bugün, taş atan ve cezaevlerini dolduran çocuklar için sokaktayız” dedi.

Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde bir araya gelen çeşitli öğrenci grupları ve Eğitim-Sen üyelerinden oluşan YÖK Karşıtı İnisiyatif Grubu da buradan Beyazıt Meydanı’na yürüyüşe geçti. Gruptakiler, pankart açıp, ”YÖK kalkacak, Polis Gidecek, Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek”, ”Susma Haykır, YÖK’e Hayır” şeklinde slogan attı.

Geniş güvenlik önlemi altında Beyazıt Meydanı’na yürüyen grup, meydan girişinde, İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü’nden çıkan başka öğrenci gruplarıyla birleşti.

Beyazıt Meydanı’nda yürüyüşü sonlandıran grup adına basın açıklamasını okuyan Fırat Ekici, ”12 Eylül askeri, faşist darbesinin ardından, üniversiteleri sermayenin çıkarları doğrultusunda şekillendirmek ve baskılarla susturmak için kurulan YÖK, 31 yıldır görevlerini sürdürüyor” dedi.

Hükümetin eğitim politikalarını eleştiren Ekici, ”AKP bir yandan parasız eğitimi getirdiğini söylerken, 2. öğretimler harç ödemeye devam ediyor. Öğrencilerin barınma, beslenme ve ulaşım masrafları bitmek bilmiyor. AKP’nin ve YÖK’ün kılavuzu, eğitimin piyasalaştırılmasını öngören Bologna sürecidir. Teknopark gibi uygulamalarla, üniversiteler ticarethane haline getiriliyor” ifadelerini kullandı.

Ekici, şunları söyledi: ”Bizler YÖK’te reform değil üniversitelerde özgürlük istiyoruz. Patronların karına kar katması için değil, tüm insanlık yararına bilim üreten üniversiteler için mücadele ediyoruz.”

Eğitim-Sen 6 No’lu Şube Başkanı İsmet Akça da üniversitelerdeki performans değerlendirmesi ve rekabet uygulamaları ile akademik personelin iş güvencesinden yoksun hale getirdiğini ileri sürdü.

Akça, ”AKP iktidarının ve neoliberal reform çığırtkanlarının yapmak istedikleri şey, YÖK’ü kaldırmak değil, YÖK’leri çoğaltmak, her üniversitede yeni bir YÖK yaratmaktır” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından bir süre slogan atan gruptakiler, olaysız şekilde dağıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.