Eğitim Öğrenim Özrü Tayinleri 2013 Yapılacak

2013 Öğrenim Özür Atamalarında Sevindirici Gelişme

Son 3 özür grubu atamasında es geçilen, öğrenim özrü atamalarında sevindirici gelişme. Bilindiği üzere Danıştay 2. idaresi geçtiğimiz aylarda öğrenim özrünün yapılmamasını içeren kılavuzun yürütmesini durdurmuştu. Buna istinaden, 2012 Ağustos döneminde öğrenim özrü tayin başvurusu yapan ve başvurusu reddedilen öğretmenler açtıkları davaları kazanmaya başlamıştı. Bu doğrultuda merak edilen 2013 Öğrenim özrü ataması yapılacak mı, öğrenim özrü tayinleri olacak mı 2013 son durum sorularıydı:

Şu ana kadar onlarca öğretmen mevcut davalarını kazanarak tayinlerini yaptırdılar ve de bu durumda olan öğretmenler de davalarını kazanmaya devam ediyorlar. Ancak zamanında hakkı gaspedildiği halde dava açmayan öğrenim özrü mağdurları 2013 Özür Grubu Atama ve Başvuru Kılavuzunda, öğrenim özrüne yer verilmesine ilişkin taleplerini gerek sosyal medyada gerekse sendikalar aracılığıyla dile getiriyorlardı. Her ne kadar ortada bir Danıştay kararı olsa da Milli Eğitim Bakanlığının ne yapacağını kestirememekten dolayı bir açıklama yapılması gerekiyordu. İşte bu noktada Türk Eğitim Sen’in MEB’e yaptığı yazılı başvuruya cevap verildi. Yazıda 2013 yılında öğrenim özrünün yapılacağı belirtilmektedir. Söz Konusu yazıyı okumak için tıklayın.

Bu Resmi Cevap Yazısı Nasıl Yorumlanmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilgili sendikaya verilen bu cevap yazısını okuduğumuzda, MEB’in öğrenim özrü atamasını “bir gereklilikten ziyade” “Danıştay kararı sebebiyle elinin kolunun bağlı olmasından” dolayı yapacağız dediğini anlıyoruz. Bu yazıya göre MEB, şunu demektedir : “Evet, biz 2012 Ağustos döneminde öğrenim özrü olan öğretmenleri mağdur ettik. Danıştay kararına istinaden başta bu öğretmenlerimizin başvurusunu almamız gerekir. Ancak kimin başvurduğunu kimin başvurmadığını anlamak gibi bir ayrım yapılmasının teknik olarak mümkünü olmadığından, 2013 Temmuz ayında öğrenim özrü bulunan bütün öğretmenlerimizin başvurularını alacağız.”

MEB, hali hazırda şu anda bir yüksek lisans programına kaydı bulunan herkesin başvurusunu alacaktır. Ancak, bilinmeyen en önemli nokta (yönetmelik değişikliğiyle) herhangi bir kriter getirilip getirilmeyeceğidir. Örneğin yalnızca alan içi yüksek lisans yapan öğretmenlerin başvurusunu almak (düşük ihtimal) ya da zorunlu hizmetini tamamlamış şartı aramak (muhtemel).   Bu yazdıklarımız yanlış anlaşılmasın, bunlar sadece eokul-meb.com editörümüzün öngörüleridir. Gönül ister ki, hiçbir kriter aranmaksızın herkesin başvurusu alınsın. Beklentimiz de bu yöndedir. Ancak, MEB muhtemel bir yığılmayı önlemek amacıyla böyle bir kriter sistemine gider mi, bunu yakın zamanda çıkacak bir yönetmelikle anlayabiliriz. Çünkü mevcut yönetmeliğe göre kriter getirmesinin mümkünü yoktur. Yönetmelik değişmeden yapılacak böyle bir uygulama, MEB’in yine kaybedeceği davalara zemin hazırlayacaktır.

2013 Eğitim Öğrenim Özrü Tayinleri İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

46 yorum

 1. merhablar şubat atamasıyla doğunun ücra bir köyüne tek öğretmen olarak atandım şartlarım cok ağır. istanbulda özel bir üniversitde haziranda yüksek lisansa başlarsam eğitim özürnden istanbula gelebir miyim bilgiisi olan var mı lütfen cok acil cok zor durumdayım nefes alamıyorum adaylaıgım haziranda kalkmıs olacak :(:(((((

 2. merhaba 6 şubat 2012 atamasıyla yerleştim .doğu görevim 4 yıl olarak geciyor.çalıştığım şartlara tahammül edemeyecek kadar zorlanıyorum.hem kurtulmayı arzuladığımdan hemd eeğitim konusunda kendimi geliştirmek açısından öğrenim özrü düşünüyorum .özel üniversitelere kayıt yapsam taynim çıkar mı ?En önemlisi eğitim bilimlerinden mi yüksek lisasn yapmam gerekiyor ?Bilginiz doğrultsunda yardımcı olursanız sevinirim …

 3. hocam, ben aday öğretmenim ve yüksek lisansı kazandım. eğitim seminerleri ve yüksek lisans derslerinin çakışma olasılığı çok yüksek. bu durumda ikisini birden yürütmem mümkün mü? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 4. çok güncel bir sorunum var öğrenim özrü ile alakalı. 2012 de yukseklısansa basladım. bu yıl verılen hak ıle atandım. fakat su an ıcımde bır suphe var. ben mebdekı gorevıme de 2012de başladım. 2013 subatta yukseklısansda kayıtlı aktıf ogrencı ıdım fakat aday öğretmendım. kılavuzda 2013 subatta basvurabılecek durumda olanlar dıyor. ben bu durumda atanabılır mıyım yoksa bır yanlışlık mı var?

 5. ben matematik öğretmeniyim. bir yılım eylül de dolacak.başka bir şehirde ilahiyat okumak istiyorum örgün olarak.çalıştığım yerde hizmet zorunluluğu yok.öğrenim özründen yararlanabilir miyim

 6. eğitim özrü yaz döneminde de yok… bimer yada alo 147’ye şikayette bulunmak işe yarar mı? bulunduğum yerden öğrendim gördüğüm ile gitmek zaman, maddi, enerji vb açılardan oldukça ağır olacak? ne yapmalıyız bilgisi olan var mı?

 7. merhabalar ben erzurumda yüksek lisans yapıyordum tez dönemindeyken rizeye atandım.2012 eylülde öğretmenliğe başladım yani henüz adaylığım kalkmadı ben bu durumda tayin isteyebilecekmiyim bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. ben 2009 yılında yüksek lisansa başladım.mezun olduğum yerde yüksek lisansa başladım.2010 aralık ayında atandım..daha zorunlu hizmetimi tamamlamama 6 ay var ben öğrenim özründen yararlanabilir miyim?

 9. bir arkadaş da sormuş cvp gelmemiş biliyorsanız lütfen cvp verirseniz sevinirim :) ben bu ay içinde yükseklisansa başvursam yararlanabilir miyim. yada sizce eğitim özrünü şubatta özür ataması olsa dahil ederler mi sizce?

 10. Merhabalar..ben de mardinde matematik öğretmeniyim geçen sene farklı bir ilde yüksek lisansa başladım.fakat bu dönem kayıt yenileme tarihlerini kaçırdım.Fakat yüksek lisans yaptığım üniverisitede belgelerim ve kaydım mevcut.Bu durumda tayin isteyebilir miyim illa aktif öğrenci mi olmamız gerekiyor?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

 11. ben 2009 dan beri yüksek lisans yapıyorum. 2 yıllık öğretmenim. tayin isteyebilirim değil mi bu şartlarda. birde eşimle özür durumu açıldığı zaman aynı anda eğitim özründen tayin isteyebilir miyiz. aydınlatırsanız sevinirim…

   • ilçe ile il arası 98 km (ve kışın yol da kapanıyorsa) il içi atama isteyebilir miyim?
    doğrudan ilgisi olmamakla birlikte oğlum da yalnız il merkezinde bulunan Bilim sanat merkezine gitme hakkı kazandı(2 yıldır kayıt dondurmuştuk) onun özel eğitim ihtiyacı da özür atamasında geçerli olur mu?

 12. Ben de 2011 ağustosta hem yükseklisansa kayıt yaptırdım hem de öğretmenliğe başladım. Bir yıl kaydımı dondurdum.bir yıl da kayıt yenilemedim. Şu anda enstitüde kaydım var ama eylül ayında aktif hale getirebiliyorum. Tercih yapabilir miyim acaba?

  • arkadaşlar kayıtlı olmadığınıza emin misiniz. benim kaydım hala duruyor. harcı yatırdığım anda devamlı sayılacağım. sizin de öyledir bence kaydınızı silmemiştir üniversite.

 13. sayın hocam bende 2012 agustos döneminde ögrenciydim.ama şuan kayıt yaptırmadım devam edemiyorum bizlerin tayin hakkımız olabilirmi sonuçta 2012 şubat ve agustos dönemlerinde tayin isteyemedik magdur edildik şuan kayıtlı degılız dıye 2013 temmuzda tayın isteyemiyecegiz

 14. açıklamanız için teşekkürler :)ben şunu sormak istiyorum.ben 17 eylülde göreve başladım 2013 bu yıl hala y.lisans öğrenciyim aktif olarak benim durumum nolur adaylığım kalkmadan bu özrden yaralanabilirmiyim yoksa sadece 2012 yılında mağdur olanlar mı yararlanabilecek?cevaplarsanız teşekkr ederim…

 15. Bende aynı durumdayım hocam..Artık davalardan ve süreçten umudu kestiğimiz için zaten devam etmek artık lüks olmaya başladı (izin problemleri+yol masrafları vs.). Şahsen son iki dönem harcımı dahi yatırmadım..Bizim durumumuzda olan arkadaşlar için süreç nasıl ilerleyecek? veya aynı dönemin mağduru olduğumuz için bize mağduriyetimizden dolayı tayin isteme hakkı verilecek mi?

 16. ben yüksek lisansa eylülde kayıt yaptırdım fakat görev yerim üniversiteye çok uzak olduğu için devam edemedim iki dönem de :( bu durumda bu atamadan yararlanabilmek için ne yapmam gerekli ya da hakkım var mıdır ?

 17. peki ben 2012 ağustosunda isteyememiş ve bu sebepten de ikinci dönemime devam edememiş bir öğretmenim.hala kayıtlıyım tabi ki ve gidersem de devam edicem ama geçen dönem devam edemediğimden öğrenci belgesi vermiyor üniversite.sizce bu durumda tayin isteme hakkım olur mu?

 18. Çok güzel bir şekilde açıklamışsınız teşekkürler. Peki ben yüksek lisansa Eylül ayında başlamıştım. Benim bu durumda başvuru hakkım olur mu acaba ? Bilen varsa cevaplayabilir mi acaba ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.