Egemen Bağış Başkanlık Sistemini Anlattı

İşadamlarına başkanlık sistemini anlatan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Başkanlık sistemini tartışmalıyız” dedi.

Bağış: Başkanlık sistemini tartışmalıyız

Bağış, PERPA Ticaret Merkezi’nde işadamları ile sohbet toplantısına katıldı. Başkanlık sistemi başta olmak üzere gündemdeki konuları değerlendiren Bağış, yaklaşık 1 saat kürsüde kalarak işadamlarına Avrupa Birliği ve başkanlık sistemini anlattı.
Bağış “PERPA İstanbul’la birlikte Türkiye’nin, Türkiye ile birlikte Avrupa ve dünya ticaretinin de kalbinin attığı bir merkez olma potansiyeline fazlasıyla sahip. Burası dünyanın en büyük monoblok gövdeli binasına sahip ve adeta doğal bir fuar alan. Dile kolay, bugün PERPA’da 4 bin 500 civarında işyeri faaliyet gösteriyor. Tam 25 bin kişi, yani 25 bin aile, 100 bin kişi buradan, PERPA’dan ekmeğini kazanıyor. A Blok’ta elektrik-elektronik, güvenlik ve aydınlatma sektörünün Türkiye’deki ilk 5 büyük firmasının da burada bulunuyor olması başlı başına PERPA’nın önemini, stratejik konumunu gösteriyor. Ayrı iş kollarının bir arada toplu olarak bulunması, müşterilere piyasa araştırması yapma imkânı verirken aradığını bulmasını da kolaylaştırıyor. PERPA’nın bir kapısından girip diğerinden çıktığınızda bir fabrikayı bütün aksamları ile kurabilmeniz mümkün. Sizler buradaki yatırımınızla, çabalarınızla İstanbul ticaretine imzanızı atıyorsunuz” dedi.
Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerine de değinen Bağış, “Şimdi şunu da gönül rahatlığıyla söylüyorum ki Avrupa Birliği’nin yolu aynı zamanda Türk ekonomisinin guru abidesi olan PERPA’dan geçer. Bugün kriz psikolojisine esir olan, krizle yatıp krizle kalkan, işyerlerine kepenk kapattıran Avrupa ülkeleri, görüyorsunuz, Avrupa Birliği’ne de kepent kapattırma derdinde. İşte böyle bir atmosferde Avrupa’nın ihtiyacı olan şey, Avrupa’yı yeniden ayağa kaldıracak olan güç PERPA’dadır, PERPA’nın esnafındadır” diye konuştu.
İşadamlarına başkanlık sistemini de anlatan Bağış, “Artık bu konuları sesli şekilde konuşmalıyız” dedi.
Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı’nı da değerlendiren Bağış, mahalle referandumu ile gündeme gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü eleştirdi. Bağış, “Maslak Ayazağa gitti de Türkiye’den başka bir yere mi gitti? Gitti de AK Partili bir belediyeye mi gitti? Açın haritayı bakın makul olan bir düzenleme yapıldı. Bunla ilgili kampanyalar yapmak yerine PERPA’nın çöpünü toplasalar daha hayırlı bir iş yapmış olurlar” diye konuştu.
Konuşmaların ardından toplantı katılımcıların soruları ile devam etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.