Ege Denizine Dökülen Akarsular Hangileridir

Bu yazımızda Ege Denizine dökülen akarsular hangileridir kısaca açıklayacağız.

Ege Denizi’ne dökülen akarsuların pek çoğu doğu-batı kısmında bulunan çökün­tü ovalarına yerleşmiştir. Bu akarsular, o kısımda bulunan dağlardan uzanan dere kaynaklarından beslenmektedir. Ege Denizi’ne dökülen akarsular şunlardır:

Gediz; Batı Anadolu platoları üzerinde bulunan Murat Dağı’ndan doğup Bozdağlar’ın kuzeyinden ilerleyerek Salihli yakınlarında Alaşehir su­yunu alıp ardından Akhisar ovasından gelen Kum çayını da alıp Menemen’in kuzeyinden, İzmir Körfezi’ne dökülen akarsudur.

Küçük Menderes; Bozdağ’dan doğup, Aydın Dağlan ile Bozdağlar arasındaki çö­küntü alanından ilerleyerek Kuşadası Körfezi’ne dökülen akarsudur.

Büyük Menderes; Adını büklümler çizerek akmasından alır. Ege Bölgesi’nin en büyük akarsuyu olma özelliğini taşır. Sandıklı Dağlarının batısından ve Dinar yakın­larından kaynaklarını alarak Murat Dağı’ndan gelen Banaz çayı ile Denizli yakınlarından geçen Çürüksu’yu topladıktan sonra Balat ovasından denize dökülen akarsudur.

Bakırçay; Ege Havzası’nda yer alan Çanakkale Boğazı’nın batısından de­nize dökülen bir akarsudur. Meriç nehri, Bulgaristan’dan gelen Tanca, Batı Trakya’dan gelen Arda çaylarını toplar ve Türkiye-Yunanis­tan sınırını çizerek Enez civarında denize dökülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.