Efsane Nedir Özellikleri Nelerdir

Bu yazımızda efsane ne olduğunu ve özelliklerinin neler olduğunu kısaca açıklayacağız.

Efsane, toplumda pek çok mesele için bahsedilen ayrıca insanlar üzerinde etki bırakmış olağanüstü ve akıl dışı durumları anlatmaları sonucunda meydana gelmiş edebi türdür.

Efsane, çoğu zaman bir doğa olayını, bir varlığın meydana gelişini, olağan üstü bir durumu ya da akıl dışı olayları ele alır. Efsane bu tür olaylara değişik bir bakış açısı getirir. Efsane bir nevi hikaye türüdür. Efsaneler çoğu zaman nesilden nesile toplumun hayalinde çizdiği biçimi ile aktarılır. Her toplum kendi göre ögeleri ekler. Çoğu zaman her toplumun kendi dili ve kültürünü yansıtan pek çok efsane vardır. Hikaye benzeri olan bu efsaneler değişik toplumlarda yer edinmiştir.

Efsaneler, toplumlar arasında asırlardır süregelerek anlatılan ve oldukça eski olan anonim halk edebiyatı ürünlerine verilen addır. Efsanelerde anlatılan olay döngüsünün az miktarda gerçekçilik payı vardır.

Bir olayın veya gelişmenin efsane şeklie gelebilmesi için toplum üzerinde bir iz bırakması ve o dönemden etkiler taşıması şarttır. Efsane bir nevi toplumların kutsalıdır. Genellikle efsaneler değişik inançlar üzerine örülü olaylardır. Efsanelerin toplum üzerinde önemli etkilere sahip olduğu gerçeği ise yadsınamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.