Edison Neyi Buldu Edison Ampulü Nasıl Buldu

Edison Ampulü nasıl buldu, Edison neyi buldu

Edison ampulü 1879 yılında icat etmiştir. İlk önceleri kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deney yapan Edison sonraları karbonlaştırılmış kâğıt flaman kullanmaya karar vermiştir. Edison 1880 yılında evde rahatça kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2.5 dolara satmıştır.

İngiliz bilim adamı Joseph Wilson Swan’da bir elektrikli ampul icat etmiş Edison’sa bu ampulleri görerek incelemeye başlamıştır. Edison incelemelerinde ampulün içindeki havanın boşaltıldığını ve havasız ortamda ampulün içinde bulunan flamanın yanıp tükenmediğini görmüştür. Bunun üzerine Swan ile anlaşan Edison tüm bilgilerini birleştirip ilk Elektrikli Aydınlanma Şirketi’ni kurmuşlardır.

Tüm bunların ardından 1883 yılındaki bir deneyinde Edison ısıtılmış flamanın moleküler boşlukta yayılma olayını bulmuş ve bu olay sıcak olan katotlu tüplerin temelini oluşturmuştur. Bunların ardından Edison akkor lambanın üretimini geliştirmesinin ardından ampulü icat etmiş bu da ampulün halk arasında kullanılmaya başlanmasını sağlamıştır.

18 yorum

  1. çok güzel bir bilgi tam 5. sınıflar için çok kısa keşke biraz daha uzun olsaydı 1 sayfa bile olmadı ama beğendim performans ödevim için çak işe yaradı teşekür ederim :D :*

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.