Ebru Sanatı Nedir

Ebru sanatı; Osmanlı döneminde yapılmaya başlanan kağıt sanatlarından biridir. Bu sanat türünde sanatçının iradesi haricinde pek çok konu zenginliği mevcuttur. Ebru genel olarak renklerin su üzerindeki ahenginden ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki bu sanat eserinde onu gösterecek olan renklerin uyumudur.

Ebru sanatı; farsça’da bulut manasına gelmektedir. Bu sanat; kişiye görsel anlamda muhteşem bir zenginlik sunar. Ayrıca bu sanat her insanın değişik düşüncelere dalmasını sağlar. Her insan bir ebru kağıdından farklı anlamlar çıkarabilir, farklı duygular hissedebilir. Türkiye’de de bu sanatla ilgilenen oldukça çok sanatçımız vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri ise Mustafa Düzgünman’dır.

Ebru sanatı; kendine özgü bir suyun içine toprak boyalar ve sığır ödü katılarak 15 gün dinlendirilmiş sıvı ile yapılır. Belirtilen süre sona erince bir ebru kağıdı alınır, özenli bir şekilde bir fırça yardımı ile kağıt üzerinde şekiller oluşturulur, ardından kağıt sıvı hazırlanan teknenin üzerine örtülür. Daha sonra kağıt kaldırılır ve bir ebru eseri tamamlanmış olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.