E Okul VBS Öğrenci Giriş Tasarımı Değişti

E Okul VBS Öğrenci Giriş Tasarımı Değişti
 • 18.03.2017

E okul Yenilenen tasarımımız ile artık e-okul mobil uyumlu çok daha özgün ve yenilikçi bir görünüme sahip. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eklenen yeni özelliğe göre, bu yıl ilk kez tüm öğrenciler için bir dersten aldıkları notu, sınıf ortalaması ile karşılaştırabilecekleri istatistiki bilgileri de e-Okul VBS’de görebilecek.

MEB, e-Okul VBS’ye öğrenci ve velileri çok sevindirecek bir özellik daha ekledi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez tüm öğrenciler için bir dersten aldıkları notu, sınıf ortalaması ile karşılaştırabilecekleri istatistiki bilgileri e-Okul VBS’ye ekledi.

Öğrenciler, notlarının sınıf ortalamasının üstünde ya da altında olduğunu, e-okul veli bilgilendirme sisteminin “not” bölümünden görebilecek.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakanlık öğretmen ve öğrencilerin her türü okul bilgilerini öğrendiği e-okul.meb.gov.tr web sitesi ara yüzünü yenileme çalışmalarını tamamladı.

Bakanlığın e-okul sisteminde öğrencilerin derslerdeki yazılı notlarını öğrenebildikleri sisteme yeni bir bilgi daha eklendi. Buna göre, ders notu, devamsızlık ve nakil durumları gibi işlemleri takip edebilirken, yeni eklenen bir özellikle bir dersten alınan notun, sınıf ortalaması ile mukayesesi de mümkün hale geldi.

e-okul tüm tarayıcılarda görüntülenebilecek

Diğer yandan daha önce internet explorer dışındaki tarayıcılarda görüntü bozukluğu ve işlem hataları veren e-okul sitesi, bu hatalardan arındırıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla yaklaşık 3 ay önce başlatılan çalışmalar neticesinde e-okul sistemi bütün tarayıcılarda kullanılabilir hale geldi.

e-Okul VBS nedir?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile evebeynler çocuklarının eğitim durumlarını yakından takip edebiliyor.  E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile veliler, çocuklarının notlarını ve devamsızlık durumlarını anında öğrenebiliyor. E-okul veli bilgilendirme sistemi; ebeveynlerin her zaman çocuklarının eğitim durumlarını takip altında tutulabilmesini hedefler. Çünkü bu sistem ile ebeveynler sadece internet sayesinde herhangi bir okulda eğitim alan çocuklarının ders notlarına, devamsızlıklarına, yıl içinde verilen ödevlerini yapıp yapmadıklarına, haftalık ders programlarına, sağlık problemlerine gibi eğitim sürecine ilişkin tüm ayrıntılara ulaşabilirler.

Aynı zamanda e okul veli bilgilendirme sisteminde e okul müdürü gibi yetkililerin öğrenci velilerine iletmeyi arzu ettikleri duyurular da ilan edilir. Bu duyurular bireysel veya toplu olabilmektedir.

E-Okul Sistemi sayesinde kolayca ulaşılabilen bilgiler şunlardır;

Ders Programı; Öğrencinin haftalık ders programının, ders saatlerinin, dersin sahibi öğretmenin bilgilerinin yer aldığı bölümdür.

Devamsızlık Bilgileri: Dönem içinde özürlü ve özürsüz devamsızlıklar…

Not Bilgileri: Öğrencinin sınavlarda, proje ödevlerinde elde ettiği notların girildiği bölümdür.

Sınav ve Proje Bilgileri: Öğrencinin hangi dersten hangi tarihte sınav olacağı veya aldığı proje ödevinin son teslim günü gibi bilgiler bu bölümde yer alır.

Öğrenci T.C. Kimlik No: İçişleri Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla belirlenen 11 basamaklı vatandaşlık numarasıdır. Ancak bazı öğrencilerin T.C. Kimlik Numarası yok ise bu öğrenciler için e-Okul sistemine girişlerini sağlamak amacıyla verilen geçici numaranın yer aldığı bölümdür.

Öğrenci Okul No: Öğrencinin okula kaydının yapıldığı vakit verilmiş olan numaradır. Bu sisteme giriş için şart olan bir bilgidir.

Öğrenci yada Veli e okul sistemi sayesinde eğitimlerine ilişkin birçok veriye erişebilirler.

E-okul Veli Bilgilendirme sistemin sorgulama ekranında bulunan;

1 – Numaralı bölgeye Güvenlik Kodunu girmelisiniz.

2 – Numaralı bölgeye öğrencinin TC. Kimlik numarasını yazın.

3 – Numaralı bölgeye ise öğrencinin Okul Numarası girin. Bu sayede sisteme girişiniz gerçekleşir ve yukarıda paylaştığımız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sisteme giriş sırasında sorun yaşamamak için aşağıdaki adımları izlediğinizden emin olunuz.

Caps Lock tuşunun açık veya kapalı olduğunu kontrol edin

Güvenlik resminde çıkan rakamları 1. boşluğa girdiğinizden

Güvenlik rakamlarını doğru girdiğinizden

Öğrenci kimlik numarasını 2. boşluğa girdiğinizden

Öğrenci kimlik numarasını doğru girdiğinizden

Öğrenci okul numarasını 3. boşluğa girdiğinizden

Öğrenci okul numarasını doğru girdiğinizden

E-okul sistemi üzerinden geçmiş dönemlere ait öğrenim belgesi alma işlemi ;

Bilindiği gibi okulların ortaokul ve ilkokul olarak dönüşümünden sonra e-okul sistemi üzerinden öğrenim belgesi alma işlemi gerçekleştirilemiyordu. Hatta geçmişe ait öğrencilere ait bilgilere bile sadece sınıf geçme defteri menüsünden ulaşılıyordu. Sistemin raporlama bölümüne entegre edilen öğrenim belgesi alma menüsü ile artık öğrencinin TC kimlik numarası yazılarak öğrenci belgesi alınabilecek. Okullarımızda en önemli sıkıntılardan biri olan bu konu idarecilerimiz içinde aşırı iş yükü getirmekte idi. Şöyle ki bir öğrenci öğrenci belgesi almaya geldiğinde eğer öğrenci ayrıldığı sınıfı , yılı ve numarasını bilmiyorsa eski defterler tek tek bakılarak araştırılıyordu.

Öğrenci belgesi neden önemlidir ?

* Okullarda 4+4 +4 e geçilmesiyle 8.sınıflara diploma düzenlenmedi . Bu öğrencilere öğrenci belgesi verilerek liseye gönderildi. 2012-2013 eğitim öğretim yılında bu işlemler sınıf geçme defterleri yardımıyla elle yapıldı.

* Geçmiş dönemlerin (2005 sonrasında olmalı. Ondan önceki öğrenciler e-okul sisteminde kayıtlı olmadıkları için yine elle yazılacak ) her hangi birinde okulla ilişiğini kesmiş bir öğrenci yeniden öğrenime devam etmek ya da başka bir sebeple ( ehliyet,kurs vs ) öğrenim belgesi almak için okullara başvurmaktadır.

E-okul’dan öğrenim belgesi nasıl alınacak ?

Sisteme kurum şifremizle giriş yapıyoruz.

Öğrenci işlemleri menüsünü açıyoruz.

Raporlama sekmesine ( Yukarıdaki yazıcı işareti ) tıklıyoruz.

Gelen sayfadan ” Öğrenim Belgesi (Ek1) Geçmiş Dönemler” menüsünün başındaki dosya işaretine tıklıyoruz.

Rapor alınacak öğrencinin TC kimlik numarasını yazarak tamam butonuna tıkladığımızda ilgili öğrencinin öğrenim belgesi ekrana çıkacaktır.

Bundan sonra tek yapacağımız işlem yazdırmaktır.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde Karşılaşılan Bazı Sorunlar

E-Okul veli bilgilendirme sistemi her ne kadar bu alandaki işlemlerimizi kolaylaştırsa da bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlardan bazıları öğrenci listelerinin tam olarak girilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun not girişleri yapılmadan düzeltilmelidir. Aksi takdirde öğrenciyi sisteme ekleme şansı kalmayacaktır. E-Okul sistemine öğrencinin aldığı notlar girilemeyecektir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde sınıfı yanlış girilmiş öğrenci ise not giriş işlemleri başladıktan sonra sınıfı düzeltilemeyecek ve karne alamayacaktır. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde okulların çoğu öğrenciyi sisteme işlemekte ancak öğrenciye ait genel bilgiler ve veli bilgileri gibi bilgileri girmemektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için öğrenciye ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde öğrenciye ait bilgilerin yanlış girilmesi büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde Milli Eğitim Bakanlığının genelgelerde vermiş olduğu günlük bilgilerin (devamsızlık vb.) her gün girilmesi gerektiği talimatı oldukça önem taşımaktadır. E-Okul veli bilgilendirme sisteminin düzenli çalışabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının göstermiş olduğu genelgelere uyulması gerekmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlar sisteme girilen yanlış bilgi veya eksik bilgilerden kaynaklanmaktadır. E-Okul veli bilgilendirme sistemi, bilgiler doğru girildiğinde aksamadan çalışan bir uygulamadır.

E OKUL HABERLERİ

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. hacı yusuf dedi ki:

  açılmıyor!!!!

 2. Anonim dedi ki:

  E okul açılmıyor. Neden?

 3. betul dedi ki:

  E okul çalışmiyo

 4. furkan mete ballı dedi ki:

  Güzel ben çok beğendim eokulun yeni halini.

 5. sefa dedi ki:

  Tabletten veya bilgisayardan giriyor sadece

 6. merve dedi ki:

  e okulu eski halie getirin rica ederim

 7. yeliz dedi ki:

  e okul açılmıyor

  1. merkep dedi ki:

   evet açılmıyor gibi geldi bana da?

 8. Anonim dedi ki:

  Ya bune e okul açılmıyor

  1. Anonim dedi ki:

   notuma ulaşamıyorum güvenlik kodu ekranda gözükmüyor

 9. HİLALNURGULERYUZ dedi ki:

  E okul girmiyo neden sorularinida doğru cevapladim ama girmiyor.

 10. Anonim dedi ki:

  E okula girilmiyor

  1. yeliz dedi ki:

   e okul açılmıyor

 11. Esra dedi ki:

  E okula giremiyorum

 12. Anonim dedi ki:

  Yönetim bilgilendirme sistemine değil veli bilgilendirme sistemine girin

 13. tugce dedi ki:

  ya ben e okula giremiyorum

 14. Anonim dedi ki:

  resimde ki rakami yazin diyor ama rakamlar yoki

 15. Nihal dedi ki:

  Meraba benim adım Nihal

 16. sertj dedi ki:

  saçma saçma işler yapmayın

 17. Anonim dedi ki:

  Birturlu giremiyorum

 18. Anonim dedi ki:

  söyleyeyim mi neden açılmıyo Çünkü siz oradan notlarınızı değiştiriyorsunuz

 19. Anonim dedi ki:

  bir türlü giremedim

 20. Anonim dedi ki:

  Ya ben neden göremiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   Bnde giremiyorm

 21. Kullanici dedi ki:

  Yaa girilmiyo e okula

 22. gölge dedi ki:

  ya siz giremiyorsunuz saflar gereksizler çok iyi olmuş

 23. duygu dedi ki:

  E okula giriyorum rakamları yazın diyiyo ama rakam yok

 24. adem dedi ki:

  e okula nereden girelim

 25. Anonim dedi ki:

  Bu ne ya

 26. remziye gümüş dedi ki:

  E okulu eski haline getirin

 27. necip dedi ki:

  acilmiyo yardim

  1. Rana dedi ki:

   Ne kadar da zor

 28. Ezel dedi ki:

  Açılmıyor çok berbat olmuş

 29. gbhsc dedi ki:

  yardım edinnnnn açılmıyor açan var mı????

 30. Ahmet dedi ki:

  Teb burs sınavı

 31. ebrar dedi ki:

  Ben üstüne tıklıyıorum baska baska sıteler acılıyor

 32. dilek şen dedi ki:

  ben kaydımı yaptım ama 10 kere yapmama rağmen uygulama açılmıyor sizde bir yorum yazın

 33. Anonim dedi ki:

  Çok salakca olmuş e okula giremiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   Evet dogru söylüyorsun acılmıyorrrrrrrrrr😢🙍

 34. Anonim dedi ki:

  Resim deki rakamlar gelmiyor

  1. Berat dedi ki:

   Tabi acilmaz seni gordu ondan ha ha

   1. duygu dedi ki:

    E okula giriyorum rakamları yazın diyiyo ama rakam yok

 35. ESRA ACAR dedi ki:

  E okul acilmiyor neden

  1. Anonim dedi ki:

   Çünkü yanlis yere girmissin oyüzden canim

 36. Sercan dedi ki:

  E okula girmek istiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   Gidebilirsin

 37. Fadimana dedi ki:

  E okula giemir

 38. Anonim dedi ki:

  açılmıyo nasıl açılacak

YORUM YAZ