e Okul VBS Giriş MEB Açılmıyor Kapandı mı?

e Okul VBS Giriş MEB Açılmıyor Kapandı mı?
  • 01.12.2017

Yeni E Okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde öğrenciler karne notlarını görüntüleyebilir, veliler ise öğrencilerinin okulla ilişkin tüm bilgilerini kontrol altında tutabilir. Sistem 2007 senesinde hizmete girmiştir. E Okul veli bilgilendirme sisteminde öğrenciler yazılı ve sözü sınav notlarını öğrenebilir.

E okul giriş sözlü ve yazılı notlarını öğretmenler bizzat sisteme girer.

Öğrencilerin karne gününü sabırsızla beklemesi artık tarih oldu. Artık Milli Eğitim Bakanlığı’nın Veli ve Öğrenci bilgilendirme sisteminin yer aldığı  meb.gov.tr’ye erişerek öğrenciler karne notlarını öğrenebiliyor.  Ancak milyonlarca öğrencinin hep birlikte sisteme yüklenmesi sitede teknik problemlere yol açabiliyor. Ancak öğrenciler yinede istedikleri bilgiyi kısa sürede edinebiliyor.  E okul‘a sistemine girmek isteyen öğrenci ve velilerin TC kimlik numarası ile okul numarasını bilmesi yeterlidir. Bu sayede karne notlarını erişebilirler.

20 Ocak 2017 Cuma günü 2016-2017 Eğitim Öğretim yılının ilk yarıyılının son zili çalacak. Milyonlarca öğrenci bugün tüm dönemde sarf ettiği çabaların karşılığını alacak.

e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş İçin Tıklayın

eokul

Karnede Zayıflar Varsa Ne Yapılmalı?

1. Sorunu kabul etmeli ve çözüm yolları aranmalıdır:
 Sorunu kabul edenler, bu sorunda başlıca ayağı atlatmış olurlar. Kabul etmeyenler ise bu açıdan hiç yol kat edemezler. Bu gibi insanlar sorumluluk almaktan korkan tiplerdir. Bu nedenle inkarı tercih ederler. Zayıf karne hem ebeveynlerin hemde çocuğun bir şeylerde yanlış yaptığının göstergesidir. Öğrenci, çalışma sistemini bilmeyebilir, kendini ifade etme becerisi yok olabilir veya çalışma bilinci kendisinde yoktur. Aile, çocuğa karşı ilgisiz olabilir, çocuğu kontrol etmemiş olabilir. Bu gibi sorunlardan hangisinin olduğu tespit edilmeli ve bu yönde iyileştirmeye gidilmelidir.

2. Öğretmeniyle İrtibata Geçip, müzakere edilmelidir: Ö
ğretmen ile irtibat kurmak şarttır. Çünkü öğretmenler sınıfta çocukları gözlemler ve nede yanlış yaptıklarını iyi bilirler. E Okul bakarak değil karneyi, öğretmenle müzakere ederek incelemek daha yararlı olacaktır.

3. Kişiliği Değil, Karne Değerlendirilmelidir:
Öğrenci asla karnesinin kötü olması sebebiyle aşağılanmamalı. Bu öğrencinin kişiliğine zarar verir. Bu anlamda öğrenci derslerinden çok kişiliğini sorgulamaya başlar. Her fırsatta kendini savunmak ister ve tüm enerjisi heba olur. Bu anlamda çocuğun kişiliği değil, karnedeki başarısızlığı değerlendirilmelidir. Çocuğun karnesi incelenirken; ılımlı, aşağılayıcı değil uzlaşıcı bir şekilde fikir beyan edilmelidir. Çocuğun kendisini suçlamaması amacıyla sözler dikkatli seçilmeli ve çocuk başarılı olabileceğine inandırılmalıdır.

4. Karnesi iyi arkadaşlarıyla yakınlaşmasına yardımcı olalım;  Yarıyıl tatilinde karnesi başarılı arkadaşlarıyla bir araya getirilip, birbirlerinden fikir alışverişi yapmaları sağlanabilir. Nasıl başarılı olduğu, nasıl ders çalıştığı, nasıl not aldığı, sınavlara nasıl hazırlandığı gibi konularda karşı taraf örnek olabilir.

5. Kendisinin çok değerli olduğunu anlamasına yardımcı olmalıyız; Çocuğun hayatımızdaki önemi anlatılmalı ve ona ne derece değer verildiği belli edilmelidir. Çünkü pek çok örnek vardır ki kendine verilen değer sonucunda çok yüksek yerlere gelmiştir.

6. Çocuğa Çevreden kimsenin baskı yapmasına izin verilmemelidir; 
Tatil süresince akrabalar ve komşular karnesini merak eder ve kötü sonucu gördüklerinde çocuğun hayallerini yıkıcı ithamlarda bulunmalarına müsaade edilmemelidir. Çocuk ailesinin yanında olduğunu hissetmelidir. Aksi takdirde ailede bu ithamlara katılırsa çocuk asosyal biri olup çıkabilir. Çocuğun değerli olduğuna inandırılmalı ve her daim başarılı olabileceği düşüncesi aşılanmalıdır.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Hakkında Sorunlarınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. fadime coşkun dedi ki:

    artık açılsın şu e okul

YORUM YAZ