e Okul Seçmeli Dersler İçin Nabi AVCI Açıklama Yaptı

TBMM’de bazı muhalefet milletvekillerinin sözlü sorularına cevap veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sadece e okul veli bilgilendirme sistemi modülünde yer alan Kur’an-ı Kerim veya Siyeri Nebi dersleriyle ilgili değil, tüm seçmeli derslerle ilgili olarak okul yöneticilerinin velilere ve öğrencilere farklı gerekçelerle “O dersin öğretmeni yok” veya “O derse yeterince talep yok” diyerek velileri ve öğrencileri yönlendirmeye çalıştıklarının bilgisinin kendilerine de geldiğini söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın, “Seçmeli, zorunlu ders olarak Kuran-ı Kerim ve Hazreti Muhammed, Peygamber Efendimiz’in Hayatı konuları seçmeli oldu. Fakat okullarda ‘yeterli sayıda öğrenci yok’ diye diğer branşlara beden eğitimi, müzik, resim gibi branşlara başvuran öğrencileri zorunlu olarak bu derslere alıyorlar” şeklindeki eleştirisine cevap veren Bakan Avcı, “zorunlu seçmeli yok, seçmeli dersler var. Evet, Türkiye genelinde bazı okullarımızda, sadece Kur’an-ı Kerim veya Siyeri Nebi dersleriyle ilgili olarak değil, bütün diğer seçmeli derslerle ilgili olarak yöneticilerin kendi tercihlerini velilere ve öğrencilere değişik gerekçelerle, ya ‘o dersin öğretmeni yok’ veya ‘o derse yeterince talep yok’ diyerek velilerin ve öğrencilerin tercihlerini yönlendirmeye çalıştıklarına dair bilgiler geliyor. Hemen hemen her dersle ilgili, dediğim gibi, yöneticinin, müdürün, müdür yardımcısının veya konuyla ilgili öğretmen arkadaşların kendi tercihlerini empoze etme yönünde bazı şeyleri olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili uyarılarımızı yapıyoruz” dedi.

Herhangi bir derste öğretmen sıkıntısı varsa, o seçmeli dersi seçmek konusunda öğretmen eksiği gerekçe olarak gösterilmesi durumunda velilerin kendilerine başvurmalarını isteyen Bakan Avcı, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne veya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ‘ben çocuğumun şu dersi almasını istiyorum, oysa filanca okulda bu dersin öğretmeni olmadığı gerekçesiyle bu ders açılmıyor’ veya e okul mobil sistem üzerinde ‘yeterince öğrenci müracaatı olmadığı için bu ders açılmıyor’ gibi bize bilgi vermeleri halinde biz bu gerekçelerin sağlıklı olup olmadığını, bazıları da hakikaten doğru olabilir, sağlıklı bir gerekçe mi yoksa yöneticinin kişisel tercihlerinden mi kaynaklandığını araştırıp gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Dolayısıyla, bu konuda bir hassasiyetimiz var ama bu vesileyle bu hassasiyetimizi bir kere daha buradan duyurmuş olalım. Eğer somut olarak ‘şu filanca okulda şöyle bir uygulama oldu ve dolayısıyla, çocuğumuz istediği seçmeli dersi değil, okul yönetiminin tavsiye ettiği bir başka dersi seçmek zorunda kaldı kendi isteği hilafına’ gibi bir bilgi varsa, o bilgiyi benimle paylaşırsanız ben gereğini araştırır, yaparım” diye konuştu.

12 yorum

  1. seçmeli ders olarak resim müzik seçmiş olmama rağmen sınıfça aynı dersleri görmemiz istendi bu dersler bilim uygulamaları yabancı dil muhammedin hayatı

  2. Sen 8.sınıfa ne diye teknoloji tasarım koyarsın haftada iki ders inkılap görüyoruz ve iki ders te teknoloji tasarım ama sınavda inkılaptan sorumluyuz üç yalnış nedemek ? İnkılap ah inkılap ahhhhhhh …..

  3. Ya kaldırın şu seçmelileri ya hem ders saatimiz azalıyor hemde o derste öğrendiğimiz birşey yok gerkeksiz 8.sınıftayım ve ben seçemliyele mi ilgileneyim kuluüplemi kurslamı bedenlemi resimlemi teknoloji tasarımlamaı sanki sınavdan ben bunlardan sorumluyum …. Kursları ve seçmelileri çoğu hocamız ciddiye almıyor o zaman ne diye yapıyorsunuz. Saçam sapan ?

  4. Ben engelli biri olarak her sene dayatmalı seçmeli beden müzik veya resim derslerini görüyorum yeter artık yaaa nedir benim çektiğim ben sporcumu olacağım yaaaderslerimde çok başarılıyım teog da da bir yanlış yaptım fenden o kadar sonra hocalar gelip85 veriyor bu adaletsizlik değilmi ya hu….

  5. Kilik kiyafet yonetmeligini kaldirin benim sacimdan sanene kardesim havalar soguk okul kiyafetlerinin ustune baska birsey giymek yasak sapka takmak yok bildigin hapishane okul degil duzeltin su egitim sistemini okulu sevdirmiyorsunuz biz okula gitmek istemiyoruz okuyacagimiz sistemi siz seciyosunuz ileride meslek sahibi olamayan cocuga bagirmayi biliyorsaniz bu sistemi degistirmeyide bileceksiniz siz bunun icin bakansiniz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.