E-Devlet Şifre İşlemleri

Devlet işlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmek için her vatandaşın bir e-devlet şifresi bulunması gerekmektedir. Peki, e-devlet şifresi nasıl alınır?

E-devlet şifresi almanın yolu herhangi bir PTT şubesine giderek buradan e-devlet şifrenizi talep etmektir. Şifre almak için bazı kişisel bilgileriniz ve 2 TL ücret talep edilmektedir. Bu bilgileri verip gerekli ödemeyi yapmanızın ardından şifrenizi kolaylıkla alabilmeniz mümkündür. Bu şifrenin alınmasının ardından ihtiyaç duyulan tüm kamu işlemlerinizi TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile yapabilmeniz mümkündür.

Bu dışında mobil üzerinden mobil imza yöntemi ile e-devlet işlemi yapabilmek de mümkündür. Peki, mobil imza yöntemi ile e-devlet sistemi işlemi nasıl yapılır?

Mobil imza: Mobil imzanın alınabilmesi için devlete herhangi bir ücret ödenememektedir. Ancak bazı GSM operatörleri bunun için kullanıcılardan bir miktar ücret talep edebilmektedir. Islak imza özelliği taşıyan mobil imza oldukça güvenli bir imza türüdür. Bu imzayı e-devlet sisteminde kullanabilmek için TC kimlik numarası, GSM numarası ve GSM türünü ilgili yerlere girmek yeterlidir.

Mobil imza, e-devlet tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden, vatandaşlara sunulmaktadır. Fakat mobil imzanın alınması aşamasında, GSM operatörleri tarafından, kullanıcılardan belirli bir miktar ücret talep edilmektedir. Mobil imza, güvenlidir ve elektronik imza görevi üstlenir. Mobil imza aynı zamanda, ıslak imza niteliğinde bir imzadır. Mobil imza ile e-devlet sistemini kullanmak için yapmanız gerekenler; T.C kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve GSM türünüzün bilgisini sistemde bulunan ilgili bölümlere doldurmak olacaktır. Böylece e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.