E-Devlet Bedelli Askerlik Başvurusu Devam Ediyor

Turkiye.gov.tr adresi sayesinde kurumlarda yapılması gereken bir çok işlem kolay ve oturduğumuz yerden yapılabiliyor. Bu işlemler için ise şifre alınması gerekiyor. E-devlet şifresi nasıl alınır diye endişelenmeye ise hiç gerek yok, şifre almak için tek yapmamız gereken PTT’ye gitmek.

e-Devlet Askerlik Yeri Sorgulama Öğrenme

turkiye.gov.tr sistemi üzerinde askerlik şubeleri tarafından gerçekleştirebileceğiniz onlarca işlemi yalnızca bu sistem üzerinden bir tık ile gerçekleştirebilirsiniz. Askerlik sorgulama başvuruları sistem üzerinden gerçekleştirilebilirken tün işlemler için yalnızca e-Devlet şifresi yeterlidir.

1 Ocak 1988’den önce doğanlar ve 18 bin TL’ye peşin olarak yatıranlar bedelli askerlik kanunundan yararlanabilecek.

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlikten faydalanacak vatandaşlara ödeme yapacakları banka ve hesap IBAN numaralarını duyurdu. Peşin olarak yapılması gerek ödemeler için nakit bulunan vatandaşlar doğrudan ödeme yapmaya başlarken, ihtiyacı karşılayacak nakit bulamayan vatandaşlar bankaların hazırladıkları bedelli kredisinden yararlanabilecekler.

Bedelli askerlik geçtiğimiz günlerde kanunun resmi gazetede yayınlanmasının ardından başvuruları başladı. Peki bedelli Askerlik yapacak kişiler bedelli askerlik için işlem süreci nasıl işleyecek. Detayları ve işlemleri sizler için derledik. Ayrıca vatandaşların bedelliden yararlanmak için e-Devlet ile ilgili bazı işlemleri de yapması gerekiyor.

E-Devlet Bedelli Askerlik Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?

Bedelii askerlik başvuruları resmi olarak 13 Aralık 2014 tarihnde başlamış. Kanunda belirtilen ise süre ise 2 ay. Yeni vatandaşların 13 Şubat 2014 tarihine kadar bedelli askerlik için başvuru yapabilecekler?

BEDELLİ ASKERLİK ÖDEMESİ İÇİN HESAPLAR DUYURULDU

Milli Savunma Bakanlığı bedelli askerlikten faydalanacak vatandaşlara ödeme yapacakları banka ve hesap IBAN numaralarını duyurdu. Peşin olarak yapılması gerek ödemeler için nakit bulunan vatandaşlar doğrudan ödeme yapmaya başlarken, ihtiyacı karşılayacak nakit bulamayan vatandaşlar bankaların hazırladıkları bedelli kredisinden yararlanabilecekler. Milli Savunma Bakanlığı e-Devlet başvurusu öncesinde bedelli ödemesinin T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası’na yatırılabileceğini duyurdu.

Ayrıca bu bankalarda bedelli askerlik için açılan hesapların IBAN numaralarını da vatandaşlarla paylaştı. İşte o hesap numaraları:

T.C. Halk Bankası IBAN No (TL) (TR31 0001 2009 4520 0010 2600 83)

T.C. Ziraat Bankası IBAN No (TL) (TR49 0001 0017 4537 7119 4351 38)

T.C. Vakıflar Bankası IBAN No (TL) (TR28 0001 5001 5800 7302 9593 00)

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Bedelli askerlik uygulamasından, henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 01 Ocak 1988 tarihinden (bu tarih dâhil) önce doğan yükümlülerden istekli olanlar, 13 Şubat 2015 tarihine kadar askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18.000 TL (onsekizbinTürk Lirası)veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını peşin olarak ödemeleri şartıyla faydalanabileceklerdir. Daha önce herhangi bir nedenle bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olanlar ile bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce “Askerliğe Elverişli Değildir” raporu alanlardan istekli olanlar da bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilecektir.

Günümüzde internet üzerinden birçok işlemimizi yapabilmekteyiz. Artık devlete ait birçok kurum ve kuruluşa da internetten ulaşabilir ve bu sayede merak ettiklerimizi öğrenebilir, kendimiz için gerekli sorgulatmaları yapabiliriz. E-Devlet sistemi devlet ait kuruluşlara tek bir site üzerinden ulaşmayı sağlamaktadır. E-Devlet sisteminde devlete ait bazı kurumlara örnek verecek olursak Sosyal  Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü vb. birçok devlet kurumuna bu siteden ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemi 3 başlıktan oluşmaktadır. Bunlar Vatandaş, Devlet  ve İş ana başlıklarıdır.

Vatandaş başlığı altında yapabileceğimiz işlemler; Eğitim, Askerlik, Sosyal Güvenlik, Aile, Sağlık, Seyahat ve Turizm , Kültür Sanat ve Turizm, Doğum, İş ve Kariyer, Trafik, Yasal İşlemler  gibi başlıklara vatandaş ana başlığından ulaşabilirsiniz.

Devlet başlığı altında yapabileceğiniz işlemler; Tarihimiz, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı, İstatistikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet ve Sözleşme İhlalleri, Eğitim, Enerji, Savunma ve Güvenlik , Sağlık, Tarım, Uluslararası İlişkiler ve mevzuat gibi alt başlıklara devlet başlığı altında ulaşabilirsiniz.

İş başlığı altında yapabileceğiniz işlemler;  İşletmenin doğuşu ve Feshi, Sektörler, İşletmelerin Büyüme ve Gelişimi, Bağış, Destek ve Kredi, Ticaret, Elektronik Ticaret Yatırım ve Sermaye, Devlet İhaleleri, Ekonomi ve Finans, İş ve Kariyer gibi alt başlıklara da iş ana başlığı altından ulaşabilirsiniz.

E-Devlet sistemi ile vatandaşlarımız saatlerce kurumlarda sıra beklemek zorunda kalmayacaklar. Merak ettiklerini, sorgulatmak istediklerini ve merak ettikleri soruları sisteminden öğrenebilecekler. Sistemine www.turkiye.gov.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. Yazının başında verdiğimiz linkten giriş yapabilirsiniz. Ama sadece sisteme giriş yapmanız işlemlerinizi yapabilmenizi sağlamayacaktır. İşlem yapabilmek için e-imza, mobil imza yada E-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesinin bulunması yeterli olacaktır. E-imza, Mobil imza ya da şifrenizin olması sistemine girip buradan istediğiniz sorgulatma işlemi ya da merak ettiğiniz soruların cevabını almaya yarayacaktır.

Sisteminin sağlamış olduğu kolaylıkları ele alacak olursak öncelikle, tek bir site üzerinden birçok devlet kurumunun internet sayfasına ulaşabilmekteyiz. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili birçok bilgiyi güncel olarak öğrenmekteyiz. Sistemin kullanımı oldukça da basittir. Sadece tek bir kimlik doğrulama işlemi yapılarak birçok kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili işlemlerimizi yapabiliyor sorularımızın cevaplarını öğrenebiliyoruz. Vatandaşlarımız için bilgilendirme hizmeti sağlar. Kurumlardan vatandaşlara gerekli mesajları verir. Ayrıca ödeme birimi bulunmaktadır. Böylelikle ödeme işlemelerinizi ödeme birimi sayesinde kartınız ile yapabilirsiniz. Kurum ve kuruluşlar arasındaki belge paylaşımları da sistem üzerinden yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.