Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar Atasözünün Anlamı Kısa

Aşağıda duvarı nem insanı gam yıkar atasözünün anlamı kısa kısaca olarak ele alacağız.

Nemli duvar, ıslaklık nedeniyle bütün özelliğini kaybederek suyun çözücü etkisi nedeniyle çürümeye ve yıpranmaya ve devamında da yıkılmaya başlar. Nem, duvara zarar verir, rutubetlenmesine neden olur. Duvarı nem insan gam yıkar derken de bu gerçeklikten hareket ederek bir söz söylenmiştir.

Duvarı nem, insan gam yıkar atasözü, nemin duvara zarar verdiği gibi kederin, elemin ve üzüntünün de insana zarar verdiği anlamına gelir. Dertli insanlar, üzüntülü insanlar olaylardan çabuk etkilenir ve çok çabuk yıpranırlar. Gamlı insanlar dertli ve düşünceli insanlardır. Bu nedenle duvarı nem yıktığı gibi insanı da gam yıkar denmiştir. Bu manevi bir yıpranış anlamına gelmektedir.

2 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar Atasözünün Anlamı Kısa kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. elinize sağlık, Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar Atasözünün Anlamı Kısa kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.