Dürüst Bir İnsan Olmanın Önemi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda dürüst bir insan olmanın önemi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsan olmak erdemli olmak, kültürlü olmak, saygılı olmak anlamlarına gelmektedir. İnsan, yaratılmışların en yücesi olarak hayatına devam eder. Sahip olduğu kudret ve kuvvet gereği canlılığın en önemli parçasıdır. İnsan hayatında sosyal ilişkiler oldukça önemlidir. Bunun için sosyal his ve fikirler de önemli olmaktadır.

Erdem insanın olması gerektiği gibi davranması, nazik ve hassas olması anlamına gelmektedir. Erdemli insanlar dürüst, çalışkan, yardımsever insanlardır. Dürüst olmak sosyal ilişkilerde çok önemlidir. Dürüstlük, yalandan, iftiradan, gıybetten ve dedikodudan uzak durmakla başlar.

Alışverişte, yardımlaşmada, dayanışmada, paylaşmada dürüstlük bir erdem olarak ortaya çıkmaktadır. Dürüst olmak insan hayatında çok önemlidir. Dürüstlük eğitimle kazanılan bir şeydir. Bunun için ahlak eğitimi gerekir. Ahlak eğitimi ailede başlar. Ailede kazanılan değerler hayat boyu devam eder. Dürüstlük de bundan ileri gelmektedir.

Dürüst olmak hayatı yaşanabilir kılmaktadır. Dürüst bir insan olmak aranılan ve sevilen insan olmak anlamına gelmektedir. Dürüst insanlar toplumda aranılan insanlardır. Dürüst insanlar birlik ve beraberliğin korunmasında, huzur ve barış ortamının sağlanmasında da etkin rol oynamaktadır.

Dürüst bir insan manevi değerlere sahip, milli değerlerine sahip çıkan bir insandır. En çok ihtiyaç duyulan erdemlerden biri toplumsal ahlakın tamamlayıcısı olarak dürüstlük çok önemlidir.

Dürüst Bir İnsan Olmanın Önemi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.