Dünyanın Ve Türkiye’nin En Büyük Yanardağları Hangileridir

Dünya’nın ve Türkiye’nin en büyük yanardağlarının hangileri olduğunu öğrenmek isteyenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

Dünya’da hacmi ve alanı ile en büyük yanardağ; Pasifik okyanusunda bulunan ABD’nin Hawaii adasında ki Mauna Loa Volkanıdır. Mauna Loa Yanardağı; 700.000 ve 1.000.000 civarında seneler evvel patlamaya başlayan ve o dönemden şimdiye kadar büyüyen yanardağdır. Bu Havaii adasının büyük bir kısmını kaplayan yanardağ şimdilerde “Mauna Loa Güneş Gözlemevi” tarafından her hangi patlama riskine karşın daima seyir halindedir.

Türkiye’nin en büyük yanardağı ise Ağrı ili sınırları dahilinde olan Ağrı dağıdır. Ağrı Dağının zirvesi 4 mevsim süresince karla kaplıdır. Bu noktadaki karlar erimezler. Ayrıca bu dağ takke buzulu ile kaplıdır. Türkiye’nin en doğu kısmında bulunan Ağrı dağı volkanik bir dağdır.

Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ile büyük önem taşır. Ayrıca bu dağın Büyük Tufan’ın ardırdan yola çıkan Nuh’un gemisine ev sahipliği yapması ile bilinir. Bu yöneüyle efsanevi bir nitelik taşır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.