Dünya “Kanlı Ay Tutulması”nı İzleyecek

Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman Saat Kaçta 15 Nisan 2014, Dünya, bugün Türkiye saati ile 8:58’de başlayan ve Kanlı Ay Tutulması adı verilen ender gökyüzü olayına kilitlendi. Tarihi olayın son 500 yıl içinde sadece 3 kez gerçekleştiği belirtiliyor. Kanlı Ay tutulması saat kaçta ve detaylar :

Söz konusu tutulma, Dünya’nın uydusu olan Ay’ıngezegenin gölgesine girmesi ile başlayacak.

Uydunun tam olarak gezegenin gölgesine girmesi ile birlikte de Kanlı Ay Tutulması olarak adlandırılan tutulma olayı yaşanacak. Tutulma Türkiye’den gündüz saatlerinde gerçekleştiği için izlenemeyecek.

ay tutulması

KOYU KIZIL BİR RENGE BÜRÜNECEK

Tutulma esnasında tam olarak kaybolmayan Ay, koyu kızıl bir renge bürünecek. Bu durum, tutulma olayı esnasında Dünya’dan yansıyanGüneş ışınlarının Ay’ın üzerine düşmeye devam etmesi ile açıklanıyor.

Güneşin kızıl – turuncu renkli ışınları için Dünya’nın atmosferinin oldukça şeffaf olması, bu ışınların tutulma esnasında Ay’ın yüzeyine çok etkili bir biçimde yansımasına sebep oluyor. Bu sebeple gökyüzü olayı esnasında Ay, kızıl renge bürünüyor.

4 KANLI AY TUTULMASINDAN İLKİ

Bugün gerçekleşen ve 78 dakika boyunca süren nadir tutulma olayı, 4 Kanlı Ay Tutulması’ndan oluşan serinin ilki olma özelliğini taşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.