Dünyadaki Alfabe Çeşitleri

Alfabe sözcüğü Fransız kökenli bir sözcüktür. Yazının icat edilmesiyle birlikte yaşanmaya başlayan Eski çağlardan günümüze kadar ağız ve dil vasıtasıyla çıkarılan seslerin yazıya dökülen karşılığına “Alfabe” adı verilmektedir.

Alfabe Çeşitleri:

Yunan Alfabesi: Sami alfabesinden faydalanarak meydana getirilmiştir. Samiler, Yunan alfabesinde sadece sessiz harfler kullanıyorlardı fakat daha sonra bu alfabeye sesli harfler de eklenmiştir ve böylece yunan alfabesi daha da geliştirilmiştir.

Latin Alfabesi: Yunan alfabesi Etrüksler tarafından İtalya’da tanıtılmıştır. Latin alfabesi de Yunan alfabesi üzerinde düzenlemeler yapılarak değiştirilen alfabeye verilen isimdir. Latin alfabesinde ilk aşamalarda büyük harfler kullanılıyordu fakat yapılan düzenlemeler sonucunda Latin alfabesinde küçük harfler de kullanılmaya başlanmıştır.

Arap Alfabesi: Bu alfabenin temelini Sami alfabesi oluşturmaktadır. Araplar, kullandıkları dilden dolayı Sami alfabesine 6 harf daha ekleme gereği duymuşlardır. Arapça alfabesinde sesli harfler kullanılmamıştır; sesli harfler yerine harekeler kullanılmıştır.

Dünyadaki Alfabeler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.