Dünyada Nesli Tükenmiş Bitkiler Nelerdir Resimli

Aşağıda dünyada nesli tükenmiş bitkiler nelerdir resimli kısaca olarak ele alacağız.

Dünya iklim, bitki örtüsü düzeninde canlılık faaliyetleri çevreyle uyumlu olarak meydana gelmektedir. Canlılık olaylarının yaşanması için gerekli olan fiziki şartlar ekosistem ve biyoçeşitliliğin oluşmasını sağlayan şartlardır. Günümüzde beşeri faaliyetlerden kaynaklanan çevre sorunlarının yaşanması çevre kirliliklerine neden olmaktadır.

Çevre sorunlarının başından gelen çevre kirlilikleri ile beraber şehir ekosistemlerindeki şehirleşme düzeni de doğal hayata zarar vermektedir. Bundan en çok bitkiler ve hayvanlar etkilenmektedir. Günümüzde nesli tükenen ve tükenmekte olan birçok bitki türü bulunmaktadır. Bu türlerin bir kısmı da bizim ülkemizde yer almaktadır.

Bitkilerin neslinin tükenmesi besin zincirinin bozulmasına, ekosistem dengelerinin zarar görmesine ve enerji piramdinin de dağılmasına neden olmaktadır. Bitkilerin neslinin tükenmesi diğer canlı hayatının da olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle birçok bitki türü gibi hayvan türü de zarar görmekte ve yok olmaktadır.

Dünyada nesli tükenmekte olan bitkiler doğal hayatlarından koparılmadan özel bakım altında tutulmaktadır. Denetimli olarak canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi gözetim altında tutulmaktadır. Bitkilerin koruma altına alınması doğaya verilen önemi göstermektedir. Bu nedenle bireysel olarak da doğayı korumalı ve çevre kirliliklerinin azalması için çalışmalar yapmalıyız.

Dünyada nesli tükenmiş olan bitkiler şu şekildedir:

*Göl soğanı

 

 

*Kar çiçeği

 

 

 

 

*Siklamen

 

 

 

*Nergis

 

 

 

 

*Süsen

 

 

*Çiğdem

 

 

 

*Sevgi çiçeği

 

 

*İstanbul nazendesi

 

 

 

*Yeşim bitkisi

 

 

 

*Yarasa çiçeği

 

 

 

Dünyada Nesli Tükenmiş Bitkiler Nelerdir Resimli Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Dünyada Nesli Tükenmiş Bitkiler Nelerdir Resimli ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Konya birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.