Dünyada Görülen İklim Çeşitleri ve Özellikleri

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Nelerdir Özellikleri Kısaca Bilgi Vereceğiz.

Alanı daralttığımız da nasıl ki ülkemizin farklı bölgelerinde farklı iklim türleri görülüyorsa bu durum Dünyada da böyledir. Sıcaklık, yağış oranı, bitki örtüsünün dağılımının etkilerine dayalı olarak dünya üzerinde farklı iklim kuşakları görülmektedir. Bu iklim tiplerini sizler için paylaşıyoruz.

Sıcak İklimler

Ekvatoral İklim: Adından da anlaşılacağı üzere ekvator ve çevresinde etkili olan iklim tipidir. Bu iklim özelliği ise aşırı sıcakların ve güçlü yağışların her mevsim görülmesidir.

Tropikal İklim: Bu iklim tipi ise 15-20 derece kuzey ve güney paralelleri arasında görülen iklim tipidir. Bu iklimin özelliği is, yağışların genellikle yaz aylarında düşmesi ve metrekareye yağmur oranının 2000 ml olmasıdır.

Muson İklimi: Asya kıtasının güney, doğu ve güneydoğu bölümlerinde etkilidir. Kışın daha çok kurak geçmesine karşın yaz ayları bol yağışlıdır.

Çöl İklimi: Yağış miktarının yok denecek kadar az olduğu yerlerde görülür.

Ilıman İklimler

Akdeniz İklimi: Yağışların genellikle kış aylarına denk geldiği bu iklim türünde yaz ayları sıcak ve yağışsızdır. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde görülür.

Okyanusal İklim: Kuzey ve güney yarım kürelerin 30-60 derece paralelleri arasında kalan bölümlerde görülen bu iklim tipi sıcak su akıntıları sebebiyle hemen her mevsim yağışlıdır.

Karasal İklim: 30-65 derece kuzey ve güney paralelleri arasında bulunan bu iklim tipi yazları sıcak ve kurak kışları soğuktur

Step İklimi: Bu iklim özellikleri itibari ile bir geçiş iklimi özelliği göstermektedir.

Soğuk İklimler

Tundra İklimi: Kutup iklimi bölgesinden önce bu iklim tipi vardır. Yıl boyu sıcaklıklar 10 dereceyi geçmez. Bu iklimin özelliği toprağın ya donmuş ya da bir bataklık halinde bulunmasıdır.

Kutup iklimi: Buzullarla kaplı olan kutup bölgelerinde görülen iklimdir.

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri ve Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

67 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.