Dünyada Görülen İklim Çeşitleri

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri Nelerdir Özellikleri

İklim özelliklerinin etkileyen belli faktörler vardır. Bu faktörlerden dolayı iklim dünyada çok farklı niteliklerle dağılımlar gösterir. Çok farklılık gösteren iklim çeşitleri 3 ana grupta incelenebilir: Sıcak, ılıman ve soğuk. Bu iklimler sıcaklık değerleri, yağış miktarı, mevsimsel sıcaklık farklılıklarının büyüklüğü, buharlaşma gibi özelliklere göre kategorilere ayrılır.

ağaç

Sıcak İklimler 

Ekvatoral iklim; ekvator ve ekvatora yakın enlemler arasındaki bölgelerde güneş ışınlarının daha dik açılı düşmesiyle oluşan bir iklim türüdür. Bu nedenle sıcaklık değerleri genelde yüksektir ve nem miktarı fazladır. Dört mevsim yağış alır.

Tropikal iklim olarak da bilinen savan iklimi; ekvatordan biraz daha uzak enlemlerde, 10-20 kuzey güney enlemleri arasında görülen bir iklimdir. Bu enlemler arasına güneş ışınları bir yılda 2 kez dik açıyla ulaşır ve 2000 derece üzeri bir yağış görülür.

Muson İkliminde ise yaz yağışları belirgin derecede fazladır. Kış ayları ise diğer pek çok iklimde görülenin aksine kuraktır. Genelde Çin ve Hindistan’ı da içine alan Güneydoğu ve Doğu Asya’da görülür.

Çöl İklimi ciddi derecede kuraklıkların görüldüğü bir iklimdir ve 150 mm altı yıllık yağış alan bölgeler çöl ikliminin etkisi altındadır. Ancak bilinenin aksine sıcak çöller olduğu gibi soğuk çöller de vardır çünkü bu iklim türü için belirleyici olan sıcaklık değil yağış miktarıdır.

Ilıman İklimler

Akdeniz İklimi Akdeniz bölgesindeki, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yazın sıcak ve kurak, kışın ılık ve yağışlı olarak yaşanan iklim türüdür. Kış sıcaklıkları çok düşük düzeylere ulaşmaz.

Okyanusal İklim türünde ise okyanus akıntıları nedeniyle genelde her mevsim yağış olur. Bu iklim türünün görüldüğü bölgeler genellikle 30-60 enlemleri arasındaki bölgelerdir. Okyanus kenarındaki bu bölgelerde okyanuslardan gelen sıcak su akıntıları bu bölgelere her mevsim yağışı getirir.

Karasal iklim, genelde orta kuşakta 30-65 enlemleri arasında deniz etkisinden uzak kara parçalarında görülür.

Step İklimi ise yarı kurak bir iklim türüdür. İki iklim türü arasındaki geçiş iklimi niteliğindedir.

Soğuk İklimler 

Tundra iklimi kutup ikliminin biraz daha yüksek sıcaklık görülen bir çeşididir. sıcaklık en fazla 10 dereceye kadar çıkabilir genelde sıfır derecede olduğu için de tüm toprak donmuş haldedir. Bu nedenle çok fazla bitki yetişmesine elverişli değildir. Toprak çözündüğü zamanlarda da bataklık olur ve insan yaşamı için elverişsizdir.

Kutup iklimi dünyanın en soğuk bölgelerinde görülen iklimdir. Genellikle kutuplardaki her mevsim kar ve buz kaplı bölgelerdeki iklimdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.