Dünya’da En Ünlü Markaların Hikayeleri

Ünlü Marka Hikayeleri , Dünyaca Ünlü Hikayeler 
GOOGLE (google’ın öyküsü)

Google ismi, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanılması suretiyle oluşmuştur. Edward Kasner isimli Amerikalı matematikçinin yeğeni olan Milton Sorotta tarafından bulunan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı ifade eden matematiksel bir terim. Son şekli itibariyle Google olan bu terim, Google Inc. nin tüm dünya çapındaki mevcut her bilgiyi organize etme amacını temsil etmektedir.Google logosu da bu ismin ışığında şekil kazanmıştır.

ALFA ROMEO Hikayesi

Alfa Romeo logo tasarımı, İtalya’nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafında dönüyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti Ailesi’nin armasından alındı.

APPLE

Dünyaca ünlü Apple firmasının logosundaki elmanın doğuşuyla ilgili olarak pek çok hikaye ve şehir efsanesi dolaşmakta.

Bunlardan ilki:

Yoksul bir aileden gelen Steve Jobs’un çocukluğunda okuldaki öğlen yemeği bir elmadır. Arkadaşlarının yemek çantalarında çeşit çeşit kurabiyeler, turtalar, çörekler varken onun çantasında her zaman elma vardır. California’nın Cupertino kasabasında 1 Nisan 1976′da kurulan ve dünyanın en bilinen firmaları arasına giren bilgisayar markasının hem adı hem de logosu elmadır. Yoksullukla geçen bu çocukluk yılları Steve Jobs’a elma yani ingilizce anlamıyla ‘Apple’ ilham kaynağı olmuştur.

Apple’ın ünlü elma logosuyla ilgili bir başka hikaye de İngiliz bilimadamı Alan Turing ile ilgili:

Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını ciddi bir şekilde etkiliyor. Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor. Dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor. O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor. Birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadımlaştırılmak. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte ediyor. Bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor. Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor. Macintosh firmasının kurucularının da, kendileri bu konuda bir açıklama yapmamış olmarına rağmen, bu ucundan bir ısırık alınmış elmayı, bilgisayarların babası sayılan Alan Turing’e saygılarından oluşturdukları düşünülmektedir.

Apple logusuyla ilgili başka bir şehir efsanesi de, Steve Jobs’un sevgilisinin bozuk bir elma yiyerek ölmesi sonucu onu sonsuza dek yaşatma isteğiyle bu logoyu oluşturduğu..

AUDI

Logoda bulunan dört halka, yüzük olarak nitelendiriliyor ve araba birliği için bir araya gelip ittifak kurmuş olan dört firmayı simgelemekte. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi. Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karşlığı olan Audi ismini seçti.

BAYER

1863 tarihinde boya imalatçısı olarak faaliyete başladı. 1881 tarihinde kimyevi madde üretiminde yoğunlaştı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin 1899 yılında satışa sunuldu. Şirket, yatay ve dikey olarak yazılan BAYER logosunu 1900 yılında tescil ettirdi.

BMW

BMW logosunda ne görüyorsunuz? Genelde “ikisi mavi, ikisi de kırmızı dört adet alan” şeklinde bir cevap gelecektir muhtemelen. Bu cevaba katılan biriyseniz, yanıtınızın biraz zayıf kaldığını kabul etmelisiniz. Çünkü amblemdeki bu dört alan, dönen bir pervaneyi simgelemekte. Adının açılımı “Bayerischen Motoren Werke” olan firma, Birinci Dünya Savaşı sırasında uçak motorları üretmekteydi. 1923 yılında üretilmeye başlanan R 32, markanın ilk motosikleti oldu. BMW markasına sahip ilk otomobil olan Dixi ise 1929 yılında üretilmişti. Mavi-beyaz renkli sembol 1917 yılından bu yana korundu ve bugüne kadar logonun sadece küçük ayrıntılarında değişimler oldu o kadar.

COCA COLA

Mucidi, Dr.Pemberton’un ortağı ve aynı zamanda muhsebecisi olan Frank Robinson’dur. İki C harfinin mükemmel bir estetik meydana getireceğini düşündü ve kendi el yazısıyla Coca Cola’nın bugüne uzanan logosunu oluşturdu. Logonun anlamını “Nefis ve Taze” olarak nitelendiriyor.

FENDI

Dünyaca ünlü elbise markası olan Fendi ismi İzmir’li bir levanten aileden geliyor. Ataları İzmir’de Efendizade ailesine mensup olan bu şahıs, Efendi kelimesinin başındaki E harfini atarak ürünlerine Fendi adını vermiş.

FERRARI

İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği at maskot bu logoyu meydana getirdi. Logodaki ana renkler sarı ile kırmızı. Aynı zamanda firma sahibinin yaşadığı şehir olan Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgelemekte.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.