Dünya Kadınlar Günü Önemi ve Tarihçesi

Her yıl 8 Mart niçin ‘Dünya Kadınlar Günü ‘ olarak kutlanır, bu konuda kısaca bilgi verelim. Tarihçesinin nerelere dayandığını hiç düşündünüz mü ? Popüler arama motoru Google , 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü unutmadı ve bugüne özel bir logo hazırladı.

Google bu logo ile, tüm dünyanın “Dünya Kadınlar Günü” nü kutlamış oldu.

kadinlargunu

Peki 8 Mart neden Dünya Kadınlar Günü Olarak Kutlanır ?

8 Mart 1857 tarihinde Amerika’nın New York şehrinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma şartları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Fakat güvenlik güçlerinin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, akabinde de çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda, çoğu kadın 129 işçi hayatını kaybetti. İşçilerin cenaze törenine 10.000’in üzerinde kişi katılım gösterdi

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması teklifini öne sürdü ve öneri oy birliğiyle kabul edildi. O günden bugüne her 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Annemiz, sevgilimiz, eşimiz, dostumuz, hayat arkadaşımız vb. birçok rolüyle insanlığın varoluş felsefesini yerine getiren bu narin insanların, kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Sizler de Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

1 yorum

  1. 8 MART’IN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DEĞİL, DÜNYA ‘EMEKÇİ’ KADINLAR GÜNÜ OLARAK YAZILMASINI VE ANILMASINI İSTİYORUZ. ZİRA EMEKÇİ KADINLARIN HAKLARINI ARARKEN YAŞAMLARINI YİTİRMESİ NETİCESİNDE İLHAM ALINARAK KUTLANAN VE YA ANILAN BİR GÜN OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.AMA GLOBAL DÜNYA EMEKÇİ LAFINDAN HAZ ETMEDİĞİ İÇİN,SADECE KADINLAR GÜNÜ OLARAK GEÇİŞTİRİLMEK İSTEMEKTEDİR.BU AYRINTIYI LÜTFEN ES GEÇMEYELİM.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.