Dünya Gıda Günü İle İlgili Yazı

Dünya Gıda Günü Hakkında Bilgi, Dünya Gıda Günü ile ilgili yazılar

Dünya Gıda Günü (16 Ekim)

Beslenme, insanın temel ihtiyaçlarının başında gelir. Başlıca besinlerimiz; sebze, meyve, ekmek, et, su, süt, yumurta, yağ ve tuzdur. Besinlerin vücudumuza yararları farklıdır. Bazı besinler vü­cudumuza enerji verir. Bazıları büyümemizi sağlar, bazıları da ya­ralarımızın onarılmasına yardımcı olur.

dunyagidagunu

Beslenmek için dışarıdan aldığımız hayvansal, bitkisel ve ma­densel maddelere besin diyoruz. Dünyada üretilen besin mad­deleri, artan nüfusa yetmemektedir. Bunun sonucunda yoksul ül­kelerde dengesiz ve yetersiz beslenme ve açlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlara dikkat etmek ve çözüm üretmek için her yıl Birleşmiş Milletler Örgütüne üye ülkelerde toplantılar dü­zenlenmektedir.

Ülkemizde üretilen besinler, artan nüfusun ihtiyaçlarını karşıla­maktadır. Besin üretimimiz ile tüketimimiz arasında bir denge var­dır. Türkiye, dünyada besin maddeleri üretiminde kendi kendine yetebilen yedi ülkeden biridir.

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre besin maddelerinin onda biri çöpe atılmaktadır. Atılan besin maddelerinde tahıl ürünleri en başta yer almaktadır. Bu savurganlığı önlemek için ça­lışmalar yapmalıyız. İhtiyacımızdan fazla ekmek almamalıyız Ya­kınlarımızı bu konuda uyarmalı ve duyarlı olmalarını sağlamalıyız.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim’i Dünya Gıda Günü olarak kabul etmiştir. Dünya Gıda Günü’nde Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde gıda üretimi ve tüketimi, açlık vb. konular incelenir. Beslenme üzerinde durulur. Ülkemizde her yıl 16 Ekim gü­nü gazete ve dergilerde konuya ilişkin yazılar yayınlanır. Radyo ve televizyonda konuyla ilgili konuşmalar yapılır, Okullarımızda den­geli beslenmenin önem ve gereği anlatılır, Afiş ve resimler asılarak öğrencilerin dengeli ve sağlıklı beslenmeleri konusunda çalışmalar yapılır, Gıda israfının önlenmesi için sloganlar yazılır.

Dünya Gıda Günü Hakkında Bilgi ve Dünya Gıda Günü İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.