Dr. Yasemin Sohtorik İlkmen

Koç Üniversitesi, Türk Psikologlar Derneği işbirliğiyle çocukları sınava girecek ailelere ve öğretmenlere yönelik sınav kaygısını bütüncül bir yaklaşım ile ele alan seminer dizisine başlıyor. Divan Antalya Talya Otel’de 2 Kasım 2012, Cuma günü düzenlenecek olan “Ailelerin Sınavı: Çocuğunuz Sınava Giriyor, Ya Siz?” başlıklı ilk seminer Dr. Yasemin Sohtorik İlkmen’in katkılarıyla ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Koç Üniversitesi ile gerçekleştirilen bu seminer dizilerinin önemine vurgu yapan Türk Psikologlar Derneği, gerçekleştirilen araştırmalarda aile desteği gören öğrencilerin sınav kaygısı ile daha etkin bir biçimde başa çıkabildiğini ve daha az sınav kaygısı yaşadığını belirtiyor. Türkiye’de özellikle üniversite sınavının öğrencilerin geleceklerini garantiye almaları için aşmaları gereken en büyük engel haline geldiğine değinen Türk Psikologlar Derneği, gençlerin yükseköğretime devam etmeleri, istedikleri mesleği edinmeleri için bir “ya hep-ya hiç” gibi görülen üç saatlik bu sınavın gençlerde olduğu kadar ailelerde ve öğretmenlerde de yüksek kaygı yarattığına vurgu yapıyor.

Tarih: 2 Kasım 2012, Cuma
Saat: 17.00 -19.00
Yer: Divan Antalya Talya Otel
Adres: Haşimişcan Mah. Fevzi Çakmak Cad.Antalya

Dr. Yasemin Sohtorik İlkmen Hakkında:
Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitenin klinik psikoloji yüksek lisans programını tamamlamıştır. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Rutgers Üniversitesi’nde klinik psikoloji doktorası yapmıştır. Şu anda Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünde yarı-zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Klinik çalışmaları arasında doğal afet ve terörist saldırılardan etkilenmiş bireylere ve gruplara psikolojik destek sağlamak, çeşitli üniversiteler bünyesinde öğrencilere psikolojik destek hizmetleri sunmak ve psikiyatri hastanesi acil servisine başvuran hastalara psikolojik tarama yapmak sayılabilir. Ayrıca üniversiteler bünyesinde kişilik ve nöro-psikolojik testler yaparak profesyonel raporlar hazırlamıştır. Eğitim çalışmaları arasında Türk Psikologlar Derneği bünyesinde nöro-psikolojik testlerin tanıtımı ve uygulama eğitimleri, yurt içinde ve Amerika’da öğretmen ve psikologlara travma ile başa çıkma eğitimleri sayılabilir. Diğer çalışmaları yüksek lisans ve doktora öğrencilerine test eğitimi ve süpervizyon vermek, Amerika’daki Türk göçmenlerin psikolojik ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik araştırmalar ve zihinsel özürlü çocukları olan ebeveynlere davranış problemlerini önlemeye yönelik eğitim vermektir. Hem Amerika’da hem Türkiye’de Psikodramatist olarak çalışanlara yönelik eğitim çalışmalarında da bulunmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.