Dostluk Kürekleri Haliç’e İnecek

Kadir Has Üniversitesi ve Koç Üniversitesi kürek takımları; İngiltere’de Oxford ve Cambridge Üniversiteleri’nin iki asra yakındır sürdürdükleri kürek yarışının benzerini gerçekleştirmek üzere 6 Ekim cumartesi günü Haliç’e inecekler.

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan ‘Haliç Dostluk Kupası’ yarışları saat 10:00’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü önünden başlayacak ve Rahmi Koç Müzesi önünde saat 10:15’te son bulacak. Geçen yıl 2 bin 500 metre olarak gerçekleştirilen yarış, bu yıl 3 bin metreye uzatıldı. Haliç Dostluk Kupası yarışlarında, takımlar temmuz ayında yeniden hizmete açılan tarihi Galata Köprüsü’nün de altından geçecekler.

“Haliç’te dostluk ve su sporlarına destek için yola çıktık” diyen Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Parkuru bu yıl 3 bin metreye çıkardık. Bu yıl parkurda Galata Köprüsü de var. İngiltere’deki yarışta da tekneler Hammersmith ve Barnes köprülerinin altından geçiyorlar. Hız ve zamanla yarışan takımların, bu yıl bir de sekiz metre genişliğindeki köprünün altından dengeli kürek çekerek geçmeleri gerekecek” diye konuştu.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise “geçen yıl ilk kez düzenlenen ve Kadir Has Üniversitesi organizasyonu ile gerçekleştirilen yarışa, bu yıl Koç Üniversitesi olarak bizler ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yarış ile Haliç’te güzel bir spor ve kültür köprüsünü kurduk. Kadir Has Üniversitesi ile Türkiye’de bir ilki başlattık ve devam etmesi için çalışıyoruz” dedi.

Adını teknede 8 kürekçinin sol ve sağ olmak üzere birer kürek çekmesinden alan ve kürek sporunun en prestijli, seyretmesi en keyifli ve en hızlı tekne kategorisindeki bu yarışta yarışçılar Haliç’te dakikada 30, 15 dakikada ortalama 450 kez kürek çekerek güç ve dayanıklılıklarını ortaya koyacaklar.

Cumartesi günü yarışacak sporcuların isimleri ise şöyle:
Kadir Has Üniversitesi: Ertuğrul Akayer (dümenci), Besim Tolga Şahinoğlu, Onat Kazaklı, Eralp Özkanlı, Gökhun Karagöz, Çağatay Çerçi, Sercan Parlakyıldız, Doğukan Bingöl ve Ozan Demirdelen.
Koç Üniversitesi: Betül Ersoy (dümenci), Numan Ergün, Martin Rauff Dahl, Musa Erdem Sevim, Can Ekin Çam, Seymen Ekinci, Oğuz Erdoğan, Atılay Tosunor ve Alp Alper.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.