Dört Yapraklı Yoncanın Özeti

Dört yapraklı yonca kitabı; Yazarın, Hatay’ı da içine alan Fransız mandasında bulunan Suriye’de kaldığı senelerde vatanına duyduğu özlem duygularını anlatan bir kitaptır.

Hatay’a giderken gördüğü doğal güzelliklerini anlatan yazar, buralarda karşı karşıya kaldığı yerli halkla yaşadığı olayları anlatmıştır. Antakya’yı çok beğenen ve adeta Antakya’ya hayran kalan yazar, yine de memlektine duyduğu özlemin önüne hiç bir şeyin geçemediğini ifade etmiştir.

Yazar, yurt dışına zorunlu olarak gönderilmiştir bu nedenle de ülkesine döndükten sonra 1938 senesinde af yasası çıktıktan sonra Suriye’de yaşadığı dönemlerde vatanına duyduğu özlemi anlatan bir kitap kaleme almıştır.

Yazar; yalnız, durgun ve sessiz bir kişiliğe sahip değildir. Çünkü bazen deniz meltemler tarafından köpüklerle boğulur, dağlara uçuk dumanlar hakim olur. Yani insan her zaman aynı ruh haline sahip olamayabilir. Yalnızlık ise yazara köşeye çekilme isteğini vermektedir. Suriye’de yaşadığı dönemlerde ise yazar, kimsenin dilini bilmediğinden dolayı kendisini oldukça yalnız hisssetmiştir. Çünkü hiç bilmediği bir yerde kendisini bulmuştur. Bu nedenle de kendisini yuvasını kaybeden kurbağa gibi görmüştür. Ancak ne kadar kendisini yuvasını kaybetmiş bir kurbağa olarak görse de bu cezanın ona çok ağır bir ceza olduğunu düşünmüştür. Çünkü yazar; İstanbul Hükümetini savunduğu için ve Ankara Hükümetini eleştiri yağmuruna tuttuğu için cezalandırılmıştır ve Suriye’ye sürgün edilmiştir ancak hala kendisini haklı olarak görmektedir.

Dört Yapraklı Yonca Kitabı Özeti Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.