Doğru Tevekkül Anlayışı Nasıl Olmalıdır

İnsanlar hayatları boyunca, hayattan bir şeyler isterler. Kimi insanlar ile arasının iyi olmasını, kimi başarı elde etmeyi, kimi ise herhangi bir konu ile ilgili ulaşmak istediği noktaya ulaşmayı istemektedir. İnsanlar bu isteklerinin gerçekleşmesi için Allah’a dua etmektedir. Fakat bir insanın, isteğini gerçekleştirmek için hiçbir şey yapmayıp, sadece Allah’a dua etmesi o insana herhangi bir şey kazandırmayacaktır. Önemli olan istediklerimiz için gereken çabayı göstermek ve ondan sonra Allah’a dua etmek olmaktadır. Bu anlayışa doğru tevekkül anlayışı adı verilmektedir. Bizler de, sizlerin bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız amacıyla yayınladığımız bu yazı ile birlikte doğru tevekkül anlayışı nasıl olmalıdır kısaca bilgi vereceğiz.

tevekkül ile ilgili görsel sonucu

Allah, insanların ulaşmak istedikleri noktalara ulaşabilmesi için insanın elinden geleni yapmasını istemektedir. İnsanlar, bu noktaya ulaşmak için kimi zaman elinden gelen her emeği gerçekleştirmiş ve artık herhangi bir şey yapamayacak duruma gelmiştir. Bu durumlarda yapmamız gereken en önemli şey ise Allah’a istediğimizin gerçekleşmesi yönünde dua etmektir. İnsanın, istemiş olduğu herhangi bir şey için elinden gelen tüm çabayı göstermesine ve daha sonrasında ise bu isteğin gerçekleşmesini Allah’a teslim etmesine doğru tevekkül adı verilir.

Kimi zaman istediğimiz şeyler bizim için iyi sonuçlar vermeyebilir. Bu yüzden bizim için en doğrusuna Allah karar verir. Tevekkül anlayışı da bu anlayışı içerisinde barındıran bir anlayış olmaktadır.

Doğru Tevekkül Anlayışı Nasıl Olmalıdır Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.