Doğanın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir

İnsan yaşadığı ortamı etkiler ve yaşadığı ortamdan da aynı şekilde etkilenir. Bu yazımızda sizlere doğanın insana etkisi konusunda bilgi vereceğiz.

İnsanlar doğada yaşadıkları hayatları boyunca hem yaşadıkları doğayı bazı etkenlerle etkilerler hem de doğa insanlar üzerinde etki yaratır.

Doğanın iklim, nem ve yeryüzü şekilleri gibi özellikleri insanların tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlerini etkilerken aynı zamanda ulaşım olanakları üzerinde büyük bir etkisi vardır diyebiliriz. Örneğin; yerleşme alanında doğa engebeli yeryüzü şekillerine sahip ise o alanda ulaşım olanakları için yolların yapımı zor ve daha maliyetli olacaktır. Ayrıca tarım faaliyetleri için düz ve verimli topraklar uygun olduğundan dolayı engebeli olan yerlerde ya da toprağı verimsiz olan alanlarda tarım yapılamaz bu da insanların ekonomik faaliyetlerini doğrudan etkiler ve insanların hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlere yönelmesine ortam hazırlar.

Son olarak şunu da ekleyebiliriz ki; doğanın nem oranı, sıcaklığı ve basınç değerleri de tarım ürünleri üzerinde etkilidir. Bu özellikler bağlamında tarım ürünleri de çeşitlilik gösterebilir. Mesela; çay bitkisi boş yağışı sevdiğinden dolayı genellikle bol yağış alan Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilir.

Doğanın İnsan Üzerindeki Etkileri Maddeler Halinde Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.