Doğal Sistemler Nelerdir

Coğrafya bilimi bir çok temel üzerine kurulmuş ve olmazsa olmaz kurallar bütününe sahiptir. Bunlardan birisi olan doğal sistemler coğrafya konu anlatımı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Litosfer (Taş küre): Dağlar, tepeler, platolar, ovalar, vadiler doğal unsurların başında sayılabilecek alanlardır. Yerşekilleri sayesinde farklı özellikte bulunan taşlar ve tabakalar meydana gelir. Yer kabuğunun katı kısmını oluşturan litosfer, aynı zamanda taş küre olarak da adlandırılır.

Hidrosfer (Su Küre): Yeryüzünde bulunan akarsular, göller, denizler; yer altında bulunan su kaynakları hidrosferi yani su küreyi meydana getirir.

Atmosfer (Hava Küre): Bir çok gaz karışımlarının, havanın bulunduğu ve insanlar başta olmak üzere tüm canlıların yaşayabilmesi için gerekli olan il şartı karşılayan sisteme atmosfer denir.

Biyosfer (Canlılar Küresi): İnsanların ve diğer tüm hayvanların, bitkilerin yaşadığı alandır. Tüm canlılar biyosferi yani canlılar küresini meydana getirir.

Yukarıda saydığımız tüm küreler canlıların yaşamasında etken olan doğal sistemlerdir.

Doğal Sistemler Nelerdir Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.