Doğal Nüfus Artış Hızı Nedir

Coğrafya bilimi insanların yaşadığı bölgeleri, yaşayış şekilleri ve benzeri gibi konuları ele alır. Nüfus gibi konular da bu bilimin konusudur. Bu yazımızda da coğrafyanın bir konusu olan doğal nüfus artışı ne demek konusunda da sizlere bilgi vereceğiz.

Sınırları belli olan bir bölgede yaşamlarını sürdüren insanların doğum ve ölüm oranlarının verileri ile yapılan hesaplamaların geneline doğal nüfus artışı adı verilmektedir. Bu hesaplamalar yapılırken, o bölgedeki nüfusun artış hızı hesaplanırken aynı zamanda da göçler vb durumlar da hesaplama verilerine dahil edilmektedir.

Ekonomi ve kültür alanlarında en geri kalmış ülkesi olan Afrika’da nüfus artış hızı oldukça hızlıdır. Sayısal verilerle ifade etmek gerekirse Afrika’da nüfus artış hızı %28, Avrupa’da ise %0 dır. Bu durumun aslında gelişmişlik düzeyi ile de ilgisi vardır. Gelişen ya da gelişmekte olan ülkelerin artış hızı düşer ve belirli bir düzen izler.

Eğer bir bölgede doğum sayısı fazla ise artış hızı fazladır ancak doğum hızına göre ölümler fazla ise bu nüfus artış hızının düşük olduğunun göstergesidir.

Doğal Nüfus Artışı Ne Demek Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.