Doğal Kaynakların Hızla Tükenmesinin Sebepleri Nelerdir

Bu yazımızda doğal kaynakların hızla tükenmesinin sebeplerinin neler olduğunu kısaca sizlerle paylaşacağız.

Doğal Kaynakların tükenmesi ekosistemdeki canlılar üzerindeki en büyük tehdittir. Ekosistemin dengesinin bozulması demek tüm ekosisteme bağlı olan tüm canlıların zaman içinde yok olması demektir. Sanayideki hızlı gelişim ve değişimler doğal kaynakların hızla tükenmesindeki en önemli sebeptir. Ülkemiz biyolojik çeşitlilik bakımından zengindir. Ancak günümüzde pek çok bitki ve hayvan türü tükenmek üzeredir.

Bitkiler ve hayvanlar hayatlarını havadan aldığı oksijenle sürdürürler. Havanın kirletilmesi bu kirliliğin yağmur suları aracılığıyla yeryüzüne inerek akarsu, yer altı sularını kirletmesine ve toprağa karışmasına neden olur. Toprakta yaşayan canlılar ile topraktan beslenen canlılarda bundan nasibini alır. Onların türlerinin azalmasına veya yok olmasına neden olur. Çünkü doğadaki canlıların zenginliği, sağlıklı bir çevreyle ilişkilidir.

İnsanların deniz, göl ve akarsuları kirletmesi bu gibi sularda yaşayan canlıların yok olmasına neden olur. Ayrıca bu kirlilik birçok önemli turizm merkezinde popülaritesinin yitirilmesine neden olmuştur. Son zamanlarda insanların su kaynaklarını israf etmesi ve kirletmesi doğa için oldukça büyük bir tehdittir. Aynı şekilde doğal kaynaklardan ormanların da insanlığa faydası büyüktür. Ormanlardan gelecek nesillerinde faydalanması için doğayı korumalıyız. Yaşamın doğal kaynağı olan toprağa karışan atıklar nedeniyle üzerinde canlıların yaşamasına engel olur. Doğal kaynaklarımızdan olan yer altı zenginlikleri de insanlar tarafından bilinçsizce tüketilmesi syüzünden günden güne tükenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.