Doctor Who Kimdir – Doctor Who Nedir

Doctor Who Nedir bu, Doctor Who Kimdir

İngiliz BBC ekranlarında 1963 senesinde sunulmaya başlanan Doctor Who, oldukça uzun sürmüş ve en uzun Bilim-Kurgu serisi olarak da rekora geçmiştir. Dizi tam 26 sezon sürmüştür. 1989 senesinde son sezonunu oynamıştır. 1996 senesinde dizinin sinema filmi üzerinde çalışılmış ancak çalışma yarım kalmıştır.

2005 senesinde tekrar yayınlanmaya başlanılan dizi 7. sezonundadır. Doctor Who o senelerde ki başarısını halen taşımaktadır. Dizinin anlatımı bu döneme ayak uydurmuştur. Bilim-kurgu meraklılarının hiç kaçırmadan izlediği dizide birçok yeni oyuncu rol almaktadır.

doctor who

Dizinin konu edindiği Doctor’un kim olduğunu bilmiyorsanız işte yanıtı.. Aslında bu sorunun yanıtını serinin takipçileri dahi pek bilmez. Doctor, bir Zaman Lordudur.  Evrendeki en eski ve en bilge ırklardandır.  Türünde tek olan Doctor’ın kimliği saklıdır. Bu konuda pek bilgi veremeyeceğiz. Çünkü 7. sezon’da bu konu açıklığa kavuşacak.

Doctor, evrende ve zamanda yolculuğu sırasında bilimi sayesinde iyilikler yapıyor. En önemli güç kaynağı teknolojik aletlere erişmesine yardımcı olan Sonic Tornavidasıdır. Aynı zamanda TARDIS adlı uzay gemisi var. Gemisi sayesinde uzayda ve zamanda yolculuğa çıkıyor. Dışarıdan bir kişi TARDIS’i mavi bir polis kulübesi şeklinde algılıyor. Ancak gerçek öyle değil. Çünkü tardıs sonsuz boyutta odalara sahip bir uzay gemisidir.

Doctor’ın bir diğer görevi ise tarihte karşılaştığı bilim adamlarına ilham vermektir. Bunlardan bir kaçı; Shakespear, Von Gogh, Agahta Cristie, Charles Dickens ve bir çok siyasetçidir.

Doctor’un yanında daima danıştığı ve kendine yoldaş olarak gördüğü bir bayan vardır. Zaman zaman bu bayanlara ilgisi kaysa da Doctor aşık olmaması gerektiğini iyi bilen biridir.

Sizde diziyi izlemek istiyorsanız dizinin yeni versiyonları 2005’te başladı. Christopher Ecclestone ile başlayan yeni seriyle bu diziye sizde başlayabilirsiniz.  Bilim-kurgu meraklılarına özellikle tavsiye ederiz. Eskiye dair bir bilgi paylaşıldığında olayı kavramanız için hemen açıklaması da yapılıyor.

Şuna da değinmek isteriz ki; Doctor, Zaman Lordu görevi kapsamında ölümü kontrol etme gücüne sahiptir. Doctor ölürse ırkının sahip olduğu yenilenme yeteneği sayesinde görünümünü değiştirme durumuna gidebiliyor. Doctor’un 11 adet varyasyonu mevcut. Her oyuncu yeni Doctor olarak karaktere yeni özellikler getiriyor. Demek ki Doctor sabit biri değil..

Doctor Who  Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.